Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Filibeli Gençler Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün evini ziyaret etti

Filibeli Gençler Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün evini ziyaret etti

21 Mayıs 2014

19. Mayıs “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” münasebetiyle Filibeli Türk gençler Atamızın doğduğu ve yaşadığı Selanik’teki evini ziyaret etti. Lise ve üniversite öğrencilerinden oluşan 40 kişinin katıldığı organizasyon Türk Kültür ve Sanat Derneği’nin Filibe Şubesi tarafından T.C. Filibe Başkonsolosluğunun değerli katkı ve destekleri ile geçen hafta gerçekleşti.

Atatürk’ün Selanik’ teki evini ziyaret eden heyet T.C. Selanik Başkonsolosu Sn. Tuğrul Biltekin tarafından karşılandı. Ata’nın evi ve yaşamı hakkında Sn. Biltekin tarafından bizzat bilgilendirildi.

TÜKSAD Filibe Şubesi Başkanı Fahrie Murad, T.C. Selanik Başkonsolosu Sn. Biltekin’e Türk insanına ve kültürüne yapmakta olduğu değerli katkılarından dolayı teşekkürlerini sundu ve kendilerine bir plaket takdim etti.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ ün doğduğu ve yaşadığı, ailesiyle birlikte nice sevinçler ve hüzünler yaşadığı ev saygı ve ilgi ile gezildi.

Selanik’te önemli Tarihi Osmanlı yapılarının da ziyaretinden sonra heyet uğurlandı.

Gezinin 2. günü Batı Trakya Türk azınlığının yoğun yaşadığı yerlerden olan Gümülcine’ye geçen heyet burada 1928 yılında “Ümit Spor Yurdu” ismiyle kurulan 1938’ den itibaren “Gümülcine Türk Gençler Birliği” olarak faaliyetlerine devam eden Derneği ziyaret etti.

Bulgaristan’dan Atatürk’ün evini ve Batı Trakya’ da yaşayan soydaşlarıyla tanışmaya yola koyulan heyeti Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Sn. Koray Hasan, YK üyeleri ve Gümülcineli gençler karşıladı. Başkan Koray Hasan GTGB’nin hukuki statüsü, kuruluş amacı, faaliyetleri hakkında bilgiler verdi ve karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. TÜRKSAD Filibe Şubesi Başkanı Fahrie Murad yaptığı konuşmasında, Kültürel bir gezi düzenlediklerini, iki ülkede yaşayan Türk soydaşların karşılıklı kaynaşmaları ve tanışmaları kapsamında Derneklerin üzerine düşen görevlerin önemine değindi. Ayrıca Gümülcine Türk Gençler Birliğinde yaptıkları ziyaretten memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

YK Başkanı Koray Hasan ziyaretlerinden dolayı Başkan Fahrie Murad’ a bir Ebru tablosu hediye etti.

Dostluk Eşitlik Barış (DEP) Partisi Genel Başkan Mustafa Ali Çavuş ve YK üyeleriyle birlikte Batı Trakya Türklerinin Lideri merhum Dr. Sadık AHMET’ in kabri ziyaret edildi. Sn. Çavuş “Batı Trakya Türk Halkı için mücadele veren kahraman Dr. Sadık AHMET’ i her zaman şükran ve minnetle andıklarını, onu hiçbir zaman unutmadıklarını, unutmayacaklarını ve unutturtmayacaklarını” söyledi. Rahmetli Dr. Sadık AHMET’ in kabri başında dualar okundu. Rodopların kuzeyinden çok sayıda soydaş, hayır dualarıyla merhumu yad ettiler.

Bulgaristan sınırına 58 km, Türkiye’ye ise 36 km. mesafede bulunan Dimetoka İlçesi 1361 yılında inşa edilen, uzun yıllardır ibadete kapalı olan Celebi Sultan Mehmet Camii de ziyaret edildi. İhtişamıyla adeta büyüleyen önemli bir Osmanlı mimari eseri olan bu Camii 2 günlük Yunanistan Batı Trakya gezisinin son durağı oldu.

Kaynak: Fahrie MURAD


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net




All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS