Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Bölgesel Kalkınma Bakanı Desislava Terziyeva, yeni Bölgesel Büyüme Programını tanıttı

Bölgesel Kalkınma Bakanı Desislava Terziyeva, yeni Bölgesel Büyüme Programını tanıttı

21 Mayıs 2014

Bölgesel Kalkınma Bakanı Desislava Terziyeva bugün düzenlenen basın toplantısında hükümet tarafından kabul edilen yeni 2014-2020 Bölgesel Büyüme Operasyonel Programını tanıttı.

Bakan, önümüzdeki yıllarda Bulgaristan’da program kapsamında bölgelerin gelişimi için 3 milyar levadan fazla yatırım yapılacağını bildirdi. Onlardan 466 milyon levanın ulusal bütçeden, 2,6 milyar levanın ise Avrupa Birliği tarafından hibe desteği olarak sağlanacak.

Terziyeva, hükümetin önceliklerinden birisinin bölgeler arası gelişmişlik farklarının azaltılması olduğunu söyledi. Çünkü son yıllarda dengesizliğin arttığı belli oldu. Kullanılacak temel finansal araçların birisinin Bölgesel Büyüme Operasyonel Programı olduğunu belirten Bakan, programın stratejik odaklanmasının birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü düzeydeki 67 şehirde kentsel dönüşüm ve gelişim için entegre planları kullanılmasıyla kentsel gelişime yönelik olduğunu kaydetti.

Gazetecilerin sorusu üzerine Bakan, 67 şehrin kentsel gelişimi konusunda Avrupa Komisyonu ile resmi müzakerelerin başlanacağını duyurdu. Ilımlı polisentrik kalkınma modeli adı verilen bir konseptin geliştirildiğini ve pek çok Avrupa ülkesinin bu modeli desteklediğini kaydeden Terziyeva, 67 şehrin kalkınması için Avrupa Komisyonu ile müzakere başlatılmamasına hiçbir sebep olmadığına kanaat getirdi.

Bölgesel Kalkınma Bakanının ifadesine göre operasyonel programlarının resmi olarak onaylanmasından önce bazı tedbirlerin uygulanmasına başlamak için imkan var.

Terziyeva, “Müzakerelerin ağustosun sonuna kadar bitmesini umuyorum. Biz bir ay daha erken davrandık ve mayıs ayının sonuna kadar operasyonel programları sunmak için gereğini yaptık. Bölgesel Büyüme Programının kentsel dönüşüm ve gelişim için entegre planları kapsamında Yol Altyapısının yararlanması üzere birinci, ikinci ve üçüncü sınıf yolların onarımı, eğitim ve tarihi ve kültürel mirasın korunması konusunda yatırımlar yapılmasına destek sağlanması yönündeki tedbirlerin uygulanmasına başlanması için hazır vaziyetteyiz.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS