Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
16 Aralık 2019
HABERLER
HÖH’ÜN KIYMETİ ANLAŞILMAYA BAŞLANDI

HÖH’ÜN KIYMETİ ANLAŞILMAYA BAŞLANDI

25 Kasım 2006

Siyasi arenada önemli bir yere gelen HÖH, artık sadece Türkleri temsil eden değil, Bulgarlar tarafından da benimsenen bir parti konumuna gelmiştir.

1984 yılında soydaşları hedef alan asimilasyon politikasına karşı siyasi bir organizasyon olarak kurulan HÖH, 04 Ocak 1990 tarihinde siyasi parti haline gelmiştir.

Müslümanlardan büyük ölçüde destek gören HÖH, kurulduğu yıldan bu yana ülkenin üçüncü büyük siyasi gücü olma özelliğini muhafaza etmeyi başarmıştır. 1997 yılındaki genel seçimlerde 19 milletvekili kazanabilen parti 17 Haziran 2001 tarihinde yapılan seçimlerde milletvekili sayısını 21’e çıkarmıştır. SUH’un kurduğu koalisyon hükümetinde yer alan HÖH, 2005 yılında siyaset sahnesinde yerini almaya çalışan aşırı milliyetçi ve ırkçı söylemleri ile kendisini lanse etmeye çalışan ATAKA’YA rağmen yükselişine devam ettirmiştir. 2005 yılında yapılan genel seçimlerde ise sadece Türk ve Müslümanların değil Bulgarlarında oyunu alarak Parlamentoda 34 milletvekili ile temsil etmeye hak kazanmış ve ikinci kez hükümet ortağı olmuştur. Ekim ayında gerçekleşen Cumhurbaşkanı seçimlerinde Pırvanov’un yeniden seçilmesinde önemli bir rol oynayarak, Ataka lideri Siderov’un yenilgiye uğramasını sağlamıştır.

Tüm bu gelişmeler, Aralık 2006 ayı içinde parti olarak tescil edilmesi beklenen Boyko Borisov’un liderliğindeli GERB hareketinin gözünden kaçmamıştır. Türk ve Müslüman nüfusa hoş görünme çabası sarf eden GERB Ekim 2006 ayı içinde Türk nüfusun yoğun olduğu Plovdiv/Peştera’da “Etnik Hoşgörü-Etnik Modele Yurttaşlık Alternatifi” konulu bir konferans düzenlemiştir. Konferansta, yeni etnik model üzerinde çalışmaların devam ettiği vurgulanarak, bu kapsamda mevcut anayasanın iyileştirilmesinden ziyade yeni bir anayasanın kabul edilmesinin amaçlandığının altı çizilmiştir. Boyko Borisov söylemlerinde Türk nüfusun desteğini alması ve iktidara gelmesi halinde Türk soylulara bakanlık ve iş imkanı vaat etmektedir.

Siyasi Parti olarak yaşamına devam etme kararı alan GERB lideri ve mensupları Ataka’nın seçim propagandalarında yaptığı Türk ve Müslüman halkın üzerine giderek yaptığı hataya düşmemeye özen göstermekte, ancak HÖH’ün hala dimdik ayakta durduğunu göz ardı etmektedir.

Kaynak: Taner BİLGİN - Kırcaali Haber, Sofya YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS