Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali bölgesinde çoğu tütünden vazgeçiyor

Kırcaali bölgesinde çoğu tütünden vazgeçiyor

23 Mayıs 2014

Tarım Kırcaali il Müdürlüğü tarafından Kırcaali bölgesinde tütün üreticilerinin çoğunun tütün yetiştirmekten vazgeçtikleri rapor edildi. Bu yazın ancak 2 800 kişi tütün yetiştireceğini beyan etmiştir. Kıyaslama yapılacak olursa, bundan 9 yıl önce bölgede tütün üreticilerinin 7 misliye yakın daha fazla olarak 20 166 kişi olduğu belirtildi.

Tütünden vazgeçilmesi sebebi ürünün düşük fiyatlarda satılmasıdır. Üstelik tütün tüccarları hala tütün alım sözleşmelerini imzalamamışlardır, çünkü tarlaların büyük bir kısmı için noter tasdikli arazi tapusu mevcut değil. Arazilerin bir kısmı da dünyanın dört bir yanında dağılmış arazilerin varislerine ait ve onlar haklarını ailenin bir ferdine aktardığına dair beyanname imzalayamaz durumdalar.

Toprakların bütün bir kısmı Türkiye’ye göç etmiş vatandaşlara ait ve onların Bulgaristan’da kalan akrabaları ve komşuları tarafından sözleşme olmaksızın işlenmektedir. Bu yüzden tütün tüccarları da tütün alım sözleşmeleri imzalayamıyorlar.

Tütün üreticilerinin birdenbire azalması eğilimi köy muhtarları tarafından da doğrulanmaktadır. Şu anda peşin belirtilen alanların ancak yarısı tütün ekili durumdadır.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS