Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Seçim kampanyaları sona erdi

Seçim kampanyaları sona erdi

24 Mayıs 2014

Seçim kampanyaları sona erdi Cumhurbaşkanı Plevneliev: "Avrupa'nın geleceği için oy verin, o sizin geleceğinizdir"

Bulgaristan'da Avrupa Parlamentosu (AP) seçim kampanyaları sona erdi.

Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev ise 25 Mayıs'taki seçim öncesi halka seslenerek, "Avrupa'nın geleceği için oy verin, o sizin geleceğinizdir" dedi.

Bulgaristan'da her vatandaşının oy kullanmasının önemli olduğunun altını çizen Plevneliev, seçimlerin uzun vadeli bir sürecin temelini oluşturacağını ifade etti.

Seçim kampanyasında gözlenen karamsarlık, popülist söylemler ve ilgisizliğin seçimlere katılımı etkilememesini dileyen Plevneliev, "Avrupa Birliği, Bulgaristan'ın bir dış politikası değil, üyesi olduğu ailesidir" dedi.

Başlıca siyasi partiler ise kampanyalarını, görkemli konserlerle bitirdiler.

Seçimin en güçlü adaylarından iktidardaki Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP), kampanyasını Eski Zağara kentinde düzenledikleri konserle tamamladı.

BSP'nin en büyük siyasi rakibi ana muhalefet Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisi ise Filibe kentindeki Antik Tiyatro'da konser düzenledi.

Türk ve Müslüman oylarına talip, üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu, koalisyon ortağı Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH), kampanyasının son etkinliği olan konser için Blagoevgrad bölgesini tercih etti.

Başbakan Plamen Oreşarski hükümetini oluşturan BSP–HÖH koalisyonuna dışardan destek veren, Rusya yanlısı ırkçı ve aşırı milliyetçi ATAKA (Atak) Partisi ise Rusya odaklı bir kampanya düzenledi. ATAKA, kampanyasını, Sofya'daki Halk Kültür Sarayı'ndaki 4500 kişilik salonda, Lübe ile Yusuf Kobzon konseriyle noktaladı.

Reformcu Blok (RB) koalisyonu Filibe'de, Sansürsüz Bulgaristan Partisi ise Varna'da konserler düzenleyerek seçim kampanyasını tamamladı.

Bulgaristan'ın Yeninden Doğuş Alternativi (ABV) siyasi oluşumu ise seçim kampanyasına Sofya'da bir folklor gösterisi ile son verdi.

Bulgaristan'ı Avrupa Parlamentosu'nda (AP) temsil edecek 17 milletvekilinin belirleneceği seçimlere, 15 siyasi parti, 6 koalisyon ve 3 bağımsız aday katılacak.

Kaynak: Anadolu Ajansı


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS