Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
15 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Ardino 2014-2020 Kentsel Dönüşüm ve Gelişimi Entegre Planı'nı tartışma toplantısı yapıldı

Ardino 2014-2020 Kentsel Dönüşüm ve Gelişimi Entegre Planı'nı tartışma toplantısı yapıldı

10 Haziran 2014

Dün Ardino (Eğridere) Belediye Meclis salonunda 2014-2020 Kentsel Dönüşüm ve Gelişimi Entegre Planı'nı tartışma toplantısı yapıldı. Çalıştay, Ardino Belediyesinin Kırsal Kesimlerin Kalkınması Programı kapsamında gerçekleştirilen bir proje üzerine düzenlendi. Çalıştayda Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat, Belediye Başkan yardımcıları Necmi Hocov ve İzzet Şaban, Belediye Genel Sekreteri Müh. Kemal Aliev, Belediye’de şube müdürleri, iş adamları, okul müdürleri, vatandaşlar yer aldı.

Toplantıda ayrıca Ardino Yerel Girişim Grubu Derneği İcra Müdürü Müh. Azis Murat da hazır bulundu.

Stara Zagora (Eski Zağra) Bölgesel Gelişim Ajansı’ndan Mimar Stoyço Motev, bir sunumla toplantıya katılanlara Ardino 2014-2020 Kentsel Dönüşüm ve Gelişimi Entegre Planı'nın proje tasarısıyla tanıttı. Motev, temel amacın Ardino kasabasının yenilenmesi ve tüm yönlerde gelişmesine ilişkin gereksinimlerin açıklanması olduğunun altını çizdi.

Mimar Motev, “Ardino kasabası bölgesel destek merkezleri Kırcaali ile Smolyan (Paşmaklı) arasında önemli bir “aracıdır” dedi. Ekonomik analizinin sonuçlarının Ardino kasabasının sanayi gelişimin tek yönlü, dengesiz olduğunu gösterdiğini belirtti. Çağdaş, yüksek teknolojiye dayanan üretimlerin eksik olduğunu ve rekabet gücünün düşük olduğunu kaydetti. Birkaç yeni yatırım olup, istifade edilmeyen binaların olduğuna dikkat çekti.

Analizin temel odak noktaları Ardino İlçesindeki yeterlilik sahibi gençlerin bölgede kalmadıkları, işsizlik oranının kritik yüzde 25 oranını aştığı ve yerel pazarda tüketimin son derece düşük olmasıdır.

Mimar Motev, “Ardino İlçesinin gelişiminde görülen bu olumsuz eğilimin olumlu olması için celbedici işyerleri açılan yeni yatırımlar ve modern üretim tesisleri olmasına ihtiyaç duyuluyor. İlçede bunun yapılması için imkanlar var” diye özetledi.

Belediye Başkanı Resmi Murat, bu analizin Ardino biri tarafından yapılmayıp bağımsız bir uzmanın çalışması olduğuna dikkat çekti. Sayın Murat, “Biz bu gerçekleri kabul edip analizde değinilen herbir sorunun çözümüne ilişkin uygun adımların atılmasında bu temele dayanmalıyız” dedi. Başkan, işsizlik ve yatırımlarla ilgili sorunların yıllardan beri var olup her geçen günle daha da önemli olduğunu vurguladı.

Resmi Murat, “Maalesef, bu sorunun çözümü sadece ilçenin Belediey Başkanı ve hatta vatandaşların arzusuna dayalı bir şey değildir. Bu durumda hepimiz tek yumruk olup, her birimize düşen görevi yerine getirmeliyiz. Kurduğumuz bağlantıların sayesinde yatırımcılar celbedip Ardino’yu yaşamak için tercih edilen bir yere dönüştürmeliyiz” dedi.

Ardino Kentsel Dönüşüm ve Gelişimi Entegre Planı'nın proje tasarımının Belediye yönetimi tarafından ele alınarak, Yerel Meclis tarafından kabul edilmesi bekleniyor.

Kaynak: Güner ŞÜKRÜ


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS