Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet’in Beraat Kandili Mesajı

Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet’in Beraat Kandili Mesajı

12 Haziran 2014

Muhterem Din Kardeşlerim,

Bu gece bir Beraat kandilini idrak ediyoruz. Mevla’m ibadet ve taatimizi, tövbe ve zikrimizi kabul buyursun. Ümmet-i Muhammed için Beraat vesilesi olsun. Beraat mefhumu “ Suçtan, borçtan, günahtan..ve akla gelen bütün negatif durumlardan” kurtulma ve arınma demektir.

Bu gecede Yüce Allah, Peygamber efendimize “Şefaatı Uzma ” Tam Şefaat Hakkı lütfetti.

Bu gecede “Kur’an” Levhi Mahfuzdan, Yeryüzü semasına bütün olarak indirildi. Ve kadir gecesinde (Takriben 42 gün sonra) ayet ayet inmeye başladı ve 22 yıl 3 ay 13 günde tamamlandı.

Bu gece de bazı önemli olaylar belirlenir: bir yıl içinde kim evlenecek, kim hakkın rahmetine kavuşacak, kim razzak olacak (bolluk ve berekete nail olacak) vs.

Beraat gecesinde Allahü Teala Yeryüzü semasına “ Yok Mu” diyerek seslenir: Yok mu Hasta – şifa vereyim, Fakirlikle boğuşan – Bereket kapıları lütfedeyim, günahlarına nedamet edenler – bağışlayayım.

Her gecesini bir kadir ve beraat bilen Peygamberimiz (s.a.s), Beraat kandilini de eşinden izin isteyerek ibadet ve taatle ihya etmiş, Ümmeti için de rahmet ve Mağfiret dilemiştir.

Mevlam Bu geceyi Ümmetin Beraatine vesile kılsın, rızasıyla dünyada firaset ve Basiretle hareket edenlerden, ukbada da Hz. Peygambere komşu olanlardan eylesin.

Gaflet ve ataletten muhafaza etsin. Kur’an neslinden eylesin bizleri. Kur’anı okuyan, anlayan ve hayatlarına tatbik edenlerden eylesin.

Mevlam korktuklarımızdan emin, umduklarımıza nail eylesin. Tevekkül ehlinen kılsın. Dualarımızı Kabul eylesin. İmanımızı kuvvetli, dualarımızı Kabul etsin.
Kıymetli kardeşlerim!

Hayatlarımızı helal dairede sürdürelim, haramlardan (Allah’ın yasak kıldıklarından) uzak duralım. Örnek bir hayat yaşayalım. İs değil, İz bırakanlardan olalım.
Müşterek ( karşılıklı) Dualarla olsun,
Allah’a emanet olun Din kardeşlerim.

Beyhan Mehmet
Kırcaali Müftüsü

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR




All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS