Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Zorunlu Göçün 25. Yılı Anma Etkinlikleri

Zorunlu Göçün 25. Yılı Anma Etkinlikleri

13 Haziran 2014

2. Dünya Savaşı'ndan sonra yaşanan en büyük kitlesel göç olayı olan 1989 Bulgaristan'dan Zorunlu Göç'ün 25.yıl dönümü sebebiyle İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği kapsamlı bir etkinlik düzenledi.

11.06.2014'te Gaziemir Göç Anıtı önünde çelenk sunumuyla başlayan etkinlik, Gaziemir Atatürk Kültür Merkezi'nde devam etti. Doç. Dr. Rasim Özgür'ün "Belene Portreleri" adlı Kişisel Resim Sergisi'nin açılışı yapılarak zorunlu göçün 25. Yılı anma etkinliğine geçildi.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan İzmir BAL-GÖÇ Genel Başkanı Fahriye Ersoy, Zorunlu Göç ile ilgili bilgilerin tarih kitaplarında yer almadığını belirtti, tarihte yer almamız için herkesi göç anılarını yazmaya davet etti, "Tarihimizin kayıt altına alınması sizlerin bu değerli bilgileri aktarmasına bağlı. Göç öncesi, göç sırasında ve göç sonrası yaşananlar aklımızdan silinmeyecek, bunları genç kuşaklara aktarmamız gerekecek. Göçler bir daha yaşanmasın, toplumlar barış içinde yaşasınlar” dedi.

Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol ise konuşmasında: “Biz Türklerin tarih boyunca göçlerle ilgili yaşanmış büyük acıları vardır. Balkanlardan yaşanan göçler yakın tarihimizin en fazla kan ve gözyaşının döküldüğü, en büyük acıların yaşandığı göçlerdir. Bulgaristan’da yaşanan bu utanç verici asimilasyon çalışmalarını haklı gösterme çabasında olan bazı girişim, söz ve eylemleri tasnif etmek mümkün değildir.

Dünyada tarih bilimiyle uğraşan bütün bilim adamları, hem fikirlerdir ki Bulgaristan’da yaşayan Türk azınlığın mensupları Osmanlılar döneminde balkanlara yerleştirilen Türklerdir, diyerek sözlerine devam etti.

Onur konuğumuz Naim Süleymanoğlu, Gaziemir Kaymakamı Şerafettin Tuğ, Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, Gaziemir Belediye Başkan Yardımcısı ve İBB meclis üyesi Abdurrahim Nursoy, İBB meclis üyesi Mustafa Öztürk, Gaziemir Belediyesi Meclis Üyesi Aydın Tülü, Bornova Belediyesi Meclis Üyesi Hamdi Kanlıoğlu, 19.Dönem Milletvekili, Eski Bornova Belediye Başkanı Cengiz Bulut, Bergama Zeytindağ Eski Belediye Başkanı Nuri Çifçi, MHP İl Yönetim Kurulu Üyesi Ramazan Vatansever ,Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu Kurucu Başkan Vekili Mesut BAŞKIR, Ege Balkan Rumeli Dernekleri Federasyon Başkanı Süleyman Pehlivanoğlu ,İzmir Balkan Dernekleri Federasyonu Başkanı Vahap SAVAŞAN ,İzmir Pomak Kültür Derneği Başkanı Ercan Çokbankır ,İzmir Valiliği Türk Dünyası Eski Koordinatörü Fadıl Ünal, İzmir Bal-Göç Şube Başkanları ve çok sayıda balkan göçmeni vatandaş katıldı.

Kısa film kamu spotu ”Göçler Bir Daha Yaşanması” sunumunun yapıldığı program akışı Bulgaristan'da yakın tarihimizde gerçekleşen bu acı olaylar esnasında yaşananları genç nesillere anlatmak, bu baskılar esnasında Türklük uğruna şehit düşenleri, hayatının en güzel yıllarını hapishanelerde işkence çekerek geçirenleri anmak amacıyla BAL-GÖÇ Eğitim Komisyonunca hazırlanan bir şiir dinletisi eşliğinde Gölge Oyunu ile devam etti.

Etkinliğin sonunda Göç Üzerine Söyleşi yapıldı. ”Cep Herkülü”, Dünya ve Olimpiyat şampiyonu Naim Süleymanoğlu’nu tanıtan kısa filmden sonra Yrd. Doç. Dr. Ünal Şenelin yönettiği söyleşide Gazeteci-Yazar Mehmet Türker, Dr. Fadıl ÜNAL, Suna Yılmaz ve onur Konuğumuz Naim Süleymanoğlu göç anılarını anlattılar. Bulgaristan Türklüğü ile köprülerin daha da sağlamlaştırılması dilekleriyle program sona erdi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS