Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
İzmir Bal-Göç Gaziemir Sarnıç Şubesi mevlid düzenledi

İzmir Bal-Göç Gaziemir Sarnıç Şubesi mevlid düzenledi

13 Haziran 2014

Zorunlu Göç’ün 25. Yılı Anma Etkinlikleri Kapsamında Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, Gaziemir Belediyesi Başkan Yard. Abdurahhim Nursoy, MHP Gaziemir İlçe Başkan Yard. Murat Köksal, Temad Derneği ve Yönetim Kurulu Üyeleri ve Hemşerileriyle bir araya gelen şube yönetimi ve dernek başkanı Ferdi Dereli; 1984 ve 1989 yılında yaşanan asimilasyon ve Bulgarlaştırma politikası ile 1989 yılı Bulgaristan’da yaşayan Türklerin, zorunlu göçe tabi tutuluşunun 25. yıl dönümü anıldı.

Bulgaristan'dan zorunlu göçe ve öncesinde asimilasyona tabi tutulanların tek ortak özellikleri Türk olmalarıdır.

Ömer Osman Erendoruk o günleri bir şiirinde şu şekilde dile getirmiştir, 'Türkçe söylemek yasak, Türkçe yaya yürümek, Türkçe işitmek yasak, Türkçe bakmak dünyaya, Türkçe sevinmeyeceksin, Türkçe gülmeyeceksin. Alnından akan teri Türkçe silmeyeceksin. Türkçe bağlamak yasak ayakkabı bağını.

Türkçe ayırmak yasak solunu ve sağını. Sofrada ekmeğini Türkçe dilmeyeceksin. Türkçe yaşamayacak, Türkçe ölmeyeceksin diyerek bu vahim olayın ne kadar korkutucu olduğunu gözler önüne sermektedir. Bu üzücü olayın unutulmaması ve yaşanan acıların gelecek için bir ders olması amacıyla Şubemiz tarafından mevlidi şerif ve pilav dağıtım etkinliğini düzenledi. Geleceğin tarihi bilmeden inşa edilmeyeceğini ifade eden Dereli, bu tarihi detaylarıyla anlatılacağını ve kendilerinden sonra gelecek nesillere de aktarılarak yaşatacaklarını ifade etti. Bir daha bu tarz acıların ve göçlerin yaşanmaması temennisinde bulunarak, asimilasyon şehitlerine de Allah’tan rahmet diledi. Ayrıca Soma’da yaşanan büyük felaketti de unutmayarak, hayatını kaybeden madencilerinin aile ve yakınları anısına bu mevlidi şerif okutulduğunu kaydederek Allah ailelerine sabır ve baş sağlığı diledi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS