Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Katı Atık Depolama Tesisi projesine yeniden başlanacak

Katı Atık Depolama Tesisi projesine yeniden başlanacak

18 Haziran 2014

Kırcaali’nin Vişegrad (Hisarüstü) köyü çevresinde Katı Atık Depolama Tesisi kurulmasına ilişkin projenin gerçekleştirilmesine 5 yıllık durdurulmasından sonra tekrar başlanacak. Bu proje, Avrupa Komisyonunun 2010 yılında pazarlık usulü ile imzalanan uygunsuz inşaat sözleşmelerinden dolayı 11 milyon avroluk mali düzeltme yapılmasını dayatan altı İSPA projesinden biridir. Mayıs ayınında Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis ve Çevre ve Su Bakan Yardımcısı Çavdar Georgiev arasında Katı Atık Depolama Tesisi’nin ulusal bütçeden sağlanan kaynaklarla aşamalı olarak kurularak tamamlanmasına dair sözleşme imzalandı.

Toplam 6 milyon leva maliyetinde olan projenin birinci aşamasında atıkların depolanması için 1.hücre alanı oluşturulacak ve ıslah edilmesine yönelik proje hazırlanacak. Bununla birlikte tesisin çevrelenmesi için bir çit kurulması, su ve elektrik tedarik edilmesi, arıtma tesisi ve tesisin normal fonksiyonlarını görebilmesi için gerekli tüm altyapıların kurulması da öngörülüyor.

Projenin ilk aşaması 2014 yılının sonuna kadar gerçekleştirilecek. 2015 yılında hayata geçirilecek olan projenin ikinci aşaması 1.hücrenin ıslah edilmesine yönelik inşaat ve montaj işleri ve 2.hücre alanının tasarımı ve inşaatını kapsıyor. İkinci aşamasının maliyeti 5, 817 milyon leva. İlk önce hazırlanan indirgenmesi sonucunda 6,5 milyon avro maliyetindeki atıkları sınıflandırma ve kompost tesisleri kurulmayacak.

Katı Atık Depolama Tesisi, Ardino (Eğridere), Çernooçene (Yeni Pazar), Cebel (Şeyh Cuma), İvaylovgrad (Ortaköy), Kirkovo (Kızılağaç), Krumovgrad (Koşukavak), Kırcaali ve Momçilgrad olmak üzere toplam 8 ilçeye hizmet sunacak. Öngörülen yedi transfer istansyonları yerine dört transfer istasyonu kurulmuştur.

Mayıs ayının sonunda Kırcaali Belediyesi, 16 ay süreli olan projenin birinci ve ikinci aşamasının uygulanmasına ilişkin üstenci firma ve inşaat denetimi firması seçimi yapılması üzere ihale prosedürü açtı. İhale, 17 Temmuz 2014 tarihinde sona erecek.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS