Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Taşlaşmış Orman’a uzanan çevre yolu belirlendi

Taşlaşmış Orman’a uzanan çevre yolu belirlendi

18 Haziran 2014

Momçilgrad (Mestanlı) İlçesi’nde oluşturulan turist grubu, Taşlaşmış Orman adlı doğa harikasına uzanan yeni bir çevre yolu belirledi. Çevrecilerin bu girişimi 5 Haziran Dünya Çevre Günü münasebetiyle gerçekleştirildi.

Taşlaşmış Orman’ın ziyaretçileri bundan böyle artık yeni yön tabelaları ve yol işaretleri aracılığıyla yönlendirilecekler. Çevre yolu Raven (Yenicuma) ve Bivolyane (Mandacı) köyleri arasında dinlenme yeri de bulunan bir yol kenarındaki çeşmenin olduğu yerden başlıyor. Toplam uzunluğu 3 kilometre civarında olan güzergah turistlere eşsiz manzara ve Borovets Milli Parkı’nı yakından görme fırsatı sunuyor.

Gönüllülerin bu fikri Momçilgrad Belediyesi’nin Kedikçal Parkı’nı geliştirme projesini kazanmasından sonra doğuyor. Projenin finanse edilmesine dair sözleşmeyi imzaladıktan sonra Belediye Başkanı Akif Akif, Kedikçal Parkı’nın düzenlenmesinden sonra turist akışının artacağı ümidini dile getirdi.

Kedikçal Parkı, Raven köyünün merkezinde Tatul köyüne yakın Orfeyus Tapınağı, Harman Kaya Tapınağı, Studen Kladenets (Soğuk Pınar) Geyik Çiftliği, Taşlaşmış Orman adlı doğa harikası, Elmalı Baba Tekkesi, Borovets Milli Parkı gibi bölgede ünlü tarihi, kültürel ve doğal yerlerle bağlantı kurulan yolda bulunmaktadır.

Bununla birlikte Momçilgrad Belediyesi, Dambalı Tepesi, Elmalı Baba Tekkesi, Studen Kladenets Geyik Çiftliği ve Tatul köyüne yakın Orfeyus Tapınağı’na uzanan çevre yolları oluşturulmasına yönelik fikir projelerine sahip.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS