Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Yunanlı gazeteciler, Kırcaali’de KOMOTİNİ.BG sitesini tanıttılar

Yunanlı gazeteciler, Kırcaali’de KOMOTİNİ.BG sitesini tanıttılar

01 Temmuz 2014

Bugün Kırcaali’de KOMOTİNİ.BG adındaki Yunan internet sitesinin tanıtımı gerçekleştirildi. Bulgarca bir çevrimiçi platform olan site Komotini (Gümülcine) ve bölgesi hakkında detaylı ve çeşitli bilgi sunuyor. Bulgaristan'dan gelen turistler için bir nevi bilgi rehberi olan site iki ülkedeki benzer şehirler arasında köprü olarak nitelendirildi.

Yunanlı gazeteciler Stavros ve Todoris, KOMOTİNİ.BG sitesini kurma fikrinin geçen yaz Makas-Nimfeya (Yanıkköy) Sınır Kapısı’nın açılışından önce doğduğunu paylaştılar. Tamamen kendilerine ait bir girişim olduğunu belirterek, şubat ayında başlayan site hazırlıklarının mayıs ayında tamamlandığını kaydederek, başlıca turizm ve ticaretle ilgili bilgi verildiğini ifade ettiler.

KOMOTİNİ.BG, Bulgarca bilenler için özellikle Gümülcine’deki plajlar ve kendilerini ilgilendiren her şey hakkında bilgi edinebilecekleri mükemmel bir rehber.

Site, yiyecek ve içecek sunulan yerleri, oteller, mağaza, hastaneler, acil durum servisleri, kurum ve kuruluşlarla ilgili geniş bilgi sunmaktadır. Bununla birlikte sitede yorum yazma olanağı sağlanan haber bölümü de mevcut. Turistlerin konforu göz önünde bulundurularak, sitede lojistik harita ve GPS- navigatörlerin yanı sıra yürüyüş ve bisiklet parkurları hakkında bilgiler bulunuyor.

Yeni açılan Makas yolu sayesinde bir saatten daha az zamanda Kırcaali’ye geldiklerini paylaşan gazeteciler, “Kırcaali ile Gümülcine’nin kültür ve gelenekler açısından birbirine benzediğini düşünüyoruz. Size bizim şehrimizi daha iyi tanıyabileceğiniz bir yol göstermek istiyoruz. Amacımız Gümülcine’yi, Rodoplar’ın ve Akdeniz’inin Yunanistan’daki kısmını tanımak isteyen Bulgarlara faydalı olabilmektir” dediler. Gelecekte Gümülcine’ye komşu Evros ve İskeçe illeri hakkında da aynı şekilde bilgi sunacaklarını ümit ediyorlar.

Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis de sitenin tanıtımında hazır bulundu. Yunanlı gazetecileri bu girişimden dolayı tebrik eden Müh. Azis, “Bulgar turistleri için faydalı ve beklenen bir site. Bulgarca olması avantajına sahip tam zamanında kurulan bir site” dedi.

Birkaç yıl önce Kırcaali’den gazetecilerle birlikte Gümülcine’ye gittiği sırada sınıra yakın iki tarafla ilgili önemli haberlere yer verilmek üzere bir Bulgar-Yunan sitesi kurulması fikrinin ele alındığını hatırlattı. Belediye Başkanı, “Yunanistan tarafı işini bitirdi. Şimdi Bulgaristan tarafı da benzer bir girişimde bulunmalıdır. Kırcaali’de de en kısa zamanda Yunan turistlerine bilgi sunulacak bir internet sitesi kurulmasını umuyorum” diye kaydetti.

KOMOTiNi.BG sitesini hazırlayanları içten tebrik eden Başkan, “Sizin sunduğunuz bilgiler, Yunanistan’daki Bulgar turistlerinin gittikleri yere daha çabuk ulaşmalarını sağlayacak” diye ifade etti. Hasan Azis, kısa zaman içinde Tasos Adası, Selanik ve Yunanistan’da başka ünlü turistik destinasyonlara ilişkin detaylı bilgi sunan başka benzeri sitelerin kurulmasını diledi.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS