Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Cebeciler Mahallesi’ndeki mescit yenileniyor

Cebeciler Mahallesi’ndeki mescit yenileniyor

01 Temmuz 2014

Ardino (Eğridere) İlçesi’nde bulunan Svetulka (Çangallı) köyünün Cebeciler Mahallesi’ndeki mescit yenileniyor.

Yenileme çalışmaları, Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç etmiş vatandaşlar tarafından yapılan mali destek sayesinde gerçekleştiriliyor. Mescidin çatısı onarılıp, ahşap doğramalar PVC doğrama ile değiştirilip, duvarlar yeniden sıvanmıştır. Caminin iç kısmı Kütahya seramik fayans ile kaplatılacak. Mescidin yeniden yapılandırılmasının ağustos ayının sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. O zamana kadar mescit ibadete kapalı olacak. Şu anda mahalle sakinleri cuma namazını cemaatle kılmak için Ardino Merkez Camii veya Byal İzvor (Akpınar) köyündeki camiye gidiyorlar.

Onarım çalışmalarının ana sponsorları Mümün Öztürk, Ahmet Türker, Ruşen Mutlu, Ahmet Yurtsever, Turgut Vatansever ve Sunay Cebeci. Sponsorların altısı da 1971-1989 döneminde aileleriyle birlikte Cebeci Mahallesi’nden Türkiye’ye göç etmişlerdir.

Türkiye’de emekli olan 63 yaşındaki Mümün Öztürk, “Dedelerimiz bu mescidi yüzlerce yıl önce kurmuşlardır, fakat bugüne kadar hiç kimse genel tamirat yapmamıştır. Mescidi yeniden hayata döndürüp gelecek nesillere bırakmak için hayırlı bir iş yapmaya karar verdik. Gözlerimiz dünyaya burada açıldı, her zaman elimizden gelen yardımı yapacağız” diyor. Hayırsever adam, Bursa Eğridereliler Kültür ve Dayanışma Derneği’nin kurucularından ve üyelerinden biridir.

Yerlilerin ifadelerine göre mescidin yapısı 19.yüzyılın sonlarında ve 20.yüzyılın başlarında inşa edilmiştir. Yaz aylarında bu mescitte mahalle sakinlerinin katkılarıyla köy mevlitleri düzenleniyor.

Kaynak: Güner ŞÜKRÜ


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS