Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan gümrüklerindeki ilaçlama uygulamasına tepki

Bulgaristan gümrüklerindeki ilaçlama uygulamasına tepki

11 Temmuz 2014

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği (Bal-Türk) Genel Başkanı Bayram Çolakoğlu, Türkiye'den giriş yapan araçların şap hastalığına karşı dezenfekte edilmesi uygulamasına ilişkin, "Şap hastalığından korunmak için başlatılan işlem, para kazanma amacına dönüşmüştür" dedi.

Çolakoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bulgaristan’a girişte uygulanan dezenfekte yönetiminin, 2011 yılında şap hastalığına karşı alındığını söyledi.
Uygulamanın özel sektöre devredilmesinin ardından, ihaleyi alan şirketin ilaç kullanmaksızın, suyla işlem yaptığının anlaşılması üzerine geçen yıl nisan sonunda uygulamanın durdurulduğunu belirten Çolakoğlu, "Uygulama yeniden başlatıldı. Şap hastalığı olmadığı halde, sürdürülmesi maksada uygun bulunmayan bir durumdur. Gerekçe ortadan kalkmışsa tedbirin de ortadan kalkması gerekir" diye konuştu.

"Hastalıkla mücadele, para kazanma amacına dönüştü"

Uygulama için sürücülerden 3 avro istendiğini, Leva olarak ödendiğinde Bulgar görevlilerce çoğu zaman para üstünün geri verilmediğini vurgulayan Çolakoğlu, "Bu uygulama hem ekonomik olarak vatandaşlarımızı olumsuz etkilemekte hem de bozuk para sıkıntısı yüzünden araçlar uzun süre bekleme yapmak zorunda kalıyor. Hastalıktan korunmak için başlatılan uygulama, para kazanma amacıyla devam etmemelidir. Bu işlem sona erdirilmelidir" ifadesini kullandı.

Çolakoğlu, Edirne Ticaret ve Sanayi Odasının, uygulamanın kaldırılması için Bulgaristan’nın sınır vilayeti Haskova Bölge Valiliğine müracaatının olumlu neticelenmesini arzu ettiklerini dile getirdi.

Bandrol uygulaması zorunluluğu

Bulgaristan'da karayollarının kullananların "Vinetka" adı verilen bandrolü satın almaları gerektiğini belirten Çolakoğlu, bunun da özellikle Türkler için büyük sorun oluşturduğunu kaydetti.

Farklı süreler için satılan Vinetka’nın bir haftalığının 10 Leva olduğunu ancak yol kenarlarındaki büfelerin 10 avro veya 20 Leva istediklerini anlatan Çolakoğlu, "Oraya çok yakın benzin istasyonunda Vinetka’ların normal fiyata satıldığını bilmeyenler de çoğu zaman iki kat bedel ödemek zorunda kalıyorlar. Bulgar makamlarının fahiş fiyatlara karşı da önlem almasını bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS