Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
16 Aralık 2019
HABERLER
ŞUMNU “NAZIM HİKMET” TÜRK KÜLTÜR EVİ 110 YAŞINDA

ŞUMNU “NAZIM HİKMET” TÜRK KÜLTÜR EVİ 110 YAŞINDA

28 Kasım 2006

Şumnu ‘Nazım Hikmet’ Türk Kültür Evi bu yıl kuruluşunun 110. yılını kutladı. Kutlamalara yurt içinden ve yurt dışından bir çok misafir katıldı. Başta Kültür Bakanı Stefan Danailov olmak üzere Şumen ‘Nazım Hikmet’ Türk Kültür Evi, farklı kesimlerden yıldönümü münasebetiyle çeşitli tebrikler aldı.
Nazım Hikmet Kültür Evi'nin kuruluş hikayesi şöyle: 1898'de Türk öğretmenleri kitap bağışında bulunur ve kitap toplama kampanyası açarlar. Böylelikle ilk ve tek Şumen Türk Kıraathanesi'nin temeli atılır. Bu kıraathane öncelikle ‘Şafak’, ‘Şen Yurt’, ‘Yeni Devir’ isimlerini alır. Daha sonra Nazım Hikmet'in Şumen’i ziyareti akabinde şimdiki ismini aldı. 1984 yılına kadar inişli çıkışlı dönem yaşayan ‘Nazım Hikmet’ Türk Kültür Evi, bu yıldan sonra dönemin komünist rejimi tarafından kapatılmasa da çalışmaları durdurulur.
2002 yılından bu yana ‘Nazım Hikmet’ Türk Kültür Evi Deliorman’da yerli Türk kültürünü yaşatmaya, korumaya, incelemeye, tanıtmaya ve yaymaya çaba gösteriyor. Yerli ve uluslar arası festivallere, konserlere, yarışmalara ve seminerlere katılan Türk Kültür Evi, ayrıca çeşitli bayram kutlamaları organize ediyorr. Ev, eğitim ve kültür çalışmaları dışında hoşgörü, farklılıklara saygı ve güven konularını sıklıkla ele alıyor.
Şumnu ‘Nazım Hikmet’ Türk Kültür Evi kütüphanesinde Bulgarca, Türkçe, İngilizce, Rusça, Almanca, Arapça ve Azerice dillerinde olmak üzere yaklaşık 22 bin adet kitap, dergi, gazete ve broşür bulunmaktadır. Türk Kültür Evi’ne bağlı ‘Edebiyat kulübü’ resitaller sergileme, şiir yazma yarışmaları düzenleme, farklı gazete ve dergilere üyelerini gönderme v.b. etkinliklerde bulunuyor. Nurten Remzi yönetiminde gruplar ve solistler başarı göstererek birçok ödül ve plaket kazandılar. ‘Destan’ Çocuk Grubu 2002 yılında ‘Kültür ve okuma evleri bayramı’ yarışmasında ‘Dere geliyor, dere’ türküsüyle birinci, 2005 yılında ise ‘Şen mozaik’ grubu solisti ‘Ulusal yurtsever’ şarkı yarışmasında ‘Bulgaristan gülü’ Bulgarca şarkıyla 2. oldu. Ayrıca Şumen ‘Nazım Hikmet’ Türk Kültür Evi'ne bağlı gruplar bir çok etkinliğe katılarak sahne aldı.
Şumnu ‘Nazım Hikmet’ Türk Kültür Evi, Şumnulu yönetici, işadamı ve ileri gelenlerin maddi ve manevi desteğiyle ayakta kalmaktadır. ‘Nazım Hikmet’ Türk Kültür Evi yetkilileri, birlikte çalışmak isteyen herkese kapılarının açık olduğunu belirtiyor.

Kaynak: Nurten REMZİ- Kırcaali Haber, Şumnu YORUMLAR


adviye bergemann 2008-11-12 17:09:41
nurten remzinin mail adresini alabilirmiyim...

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS