Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali Bölge Müftüsünün Kadir Gecesi Mesajı

Kırcaali Bölge Müftüsünün Kadir Gecesi Mesajı

22 Temmuz 2014

Muhterem Din Kardeşlerim!

Bu gece , Yüce Allah’ın rahmet ve mağfiretinin sonsuz olduğu, Hz. Muhammed’e Nübüvvet mührünün verildiği ( peygamber kılındığı), Kur’an-ı kerimin inzal edilmeye (inmeye) başladığı, melekler ve Cebrail’in yeryüzüne esenlikler getirdiği... Bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesidir. Bu gecede annemiz Aişe’nin Peygamberimizden rivayet ettiği dua Şudur:“ Allahümme inneke affüvvün, kerimün, tühibbul affe fe’afü anni”- Allah’ım sen çok affedicisin, affı seversin beni de af eyle”. Mübarek geceler arasında ilk “Kadir” gecesi vuku buldu (Yaşandı). Nitekim Hz. Muhammed (s.a.s) kırk yaşında iken, toplumun cehalet ve bedbahtlığından, putlara tapıp medet ummalarından, leş yemelerinden, kız çocuklarını diri diri gömmelerinden..bu ve benzeri olumsuzluklardan rahatsız olmuş Hira mağrasına inzivaya(yalnız başına kalarak muhasebesini yapmaya) çekilmişti. Yıl 611,ramazan ayı ve Kadir gecesiydi ki meleklerin reisi, peygamberlere vahyi getiren Cebrail, Hz. Muhammed’e (s.a.s.) Alak suresinin ilk beş ayetini getirdi. “ Oku” emri geldi ilk İslam toplumuna, bundan dolayı Müslümanların eğitim ve öğretimine çok büyük önem vermeleri gerekiyor! Altı yaşında iken “ Şakkı sadr” diye bilinen peygamberimizin kalbinin zemzemle yıkanması Beni Sad yurdunda iken yaşanmıştı... Evet karanlığı aydınlığa, zulmü- nura dönüştürecek, Yüce Allah’ın rızası ve muhabbetini bildirecek, yasaklarından sakındıracak olan Hz. Muhammed seçilmiş ve Aleme Rahmet kılınmıştı... Hz. Peygamber kime anlatacaktı “Allah’ın varlığını ve birliğini, bütün insanların eşit olduğunu, leş yemenin haram olduğunu, putlardan medet ummanın gülünç bir durum olduğunu... bu ve benzeri ilahi ölçüleri (Allah’ın mesajlarını) kimlere bildirecekti...

Güvenilir, erdemli ve değerli insanları gözden geçiren peygamberimiz, İslam’ı Hz. Ebu Bekir’e(olgun kişilerden) , Hz. Ali’ye(çocuklardan yeğeni), Hz. Hatice’ye (kadınlardan eşi (annemiz) anlatır, tebliğine bulunur. Ve böylelikle İslam’ın nuruyla nurlanan ve ilk iman edenler onuruna laik olanlar..Hz.Ebu Bekir, Hz. Ali, Hz. Hatice ve Zeyd b. Harise olur (Radıyallahü Anhum –Allah onlardan razi olsun).
Kıymetli Kardeşlerim!

İman edenlerden Hz. Ebu Bekir Sıddik kapısına yükseldi, Hz. Ali ilmin kapısı oldu, Annemiz Hatice Allah’ın özel selamına nail oldu... Bizler de peygamberimize “ümmet” oluşumuzu gözden geçirelim, O’na layık Ümmet olalım. Dünyada rüyalarımızda gören, ahrette kendisine komşu olanlardan olalım.

Değerli Müminler!

Ramazan ayının son günlerinde idrak edilen Kadir gecesini bizlere Kur’an-ı Kerimin 97. Süresi olan “Kadir Süresi” anlatıyor. Bin Aydan daha hayırlı olduğunu haber veriyor, müjdeliyor. Yani kadir gecesi öyle bir gecedir ki- 80 küsür seneye bedeldir!

Bundan dolayıdır ki Sevgili kardeşlerim Peygamber efendimizin unutulmaya yüz tutmuş “İtikaf” sünneti sonderece önemlidir.

Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) Ramazan ayının son on gününü İtikaf ta geçirirdi. Kadir gecesini ramazan ayının son on ve tekli günlerinde arayın buyururdu. Hz. Ayşe annemiz, Peygamber efendimize (s.a.s) Kadir gecesine ulaşanlar nasıl dua etsinler diye sorar. Efendimiz (s.a.s) “ Allahümme İnneke Afüvvün, Tuhibbul Affe Fe’fü Anni” – “Allah’ım sen çok Af edicisin, Affı seversin bizi de Af eyle” duasını öğretir.

Muhterem Müslümanlar!

Böylesine müstesna bir lütuf geceni, ibadet ve taatle, geçirmek gerekiyor. Ayrıca Kuranı Kerim’in, Kadir gecesinde inmeye başladığını göz önünde bulundurarak, çok fazla Kur’an okumak lazım.

Peygamber Efendimize(s.a.s), Peygamberliğin verilmesi hasebiyle de, Efendimizi Salatü Selamlarla anmak suretiyle şefaatini unmak gerek, Kadir Gecesi Kader Gecesi olduğu için de, Muhasebemizi yapmamız ve “Allah’ım senin çizdiğin kader doğrultusunda rızanı istiyorum” duasını edelim. Efendimizin dualarından biri zaten bu yöndedir. “Ey kaderi tayin eden Allah’ım, bizim kaderimizi de rızan doğrultusunda şekillendir, kötülüklerden, şerden muhafaza eyle” duasını okumak gerek. Bu duygu ve düşüncelerle bütün kardeşlerimizin Kadir Gecesini kutluyoruz, Rabbim hastalara şifalar, dertli olanlara devalar, borçlu olanlara edalar, bekar olanlara hayırlı evlilikler, evli olanlara hayırlı geçimler nasip eylesin” diye dualar ediyoruz.

Duaların kabul edildiği müstesna zaman dilimi kadir geceniz hayırlı, mübarek olsun. Yeryüzünde karanlığın, adaletsizliğin, zulmün, çirkef işlerin ve hassaten savaşların sona ermesine vesile olmasını niyaz ediyorum. Geceniz hayırlı, ömrünüz saadet dolu olsun.

Kalbi Dilek ve Dualarla
Kardeşiniz Beyhan MEHMET/ Kırcaali Müftüsü

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS