Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
20 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan Sosyalist Partisi Genel Başkanlığına, Meclis Başkanı Mihail Mikov Seçildi

Bulgaristan Sosyalist Partisi Genel Başkanlığına, Meclis Başkanı Mihail Mikov Seçildi

28 Temmuz 2014

Başkent Sofya'da yapılan Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) 48. Kurultayında Parlamento Başkanı Mihail Mikov, genel başkanlığa seçildi.

Mikov, partiyi 13 yıl boyunca yöneten ancak başarılarını sürekli düşürmekle suçlanan Sergey Stanişev'in yerine geçecek. Avrupa Parlamentosu'nda milletvekili olarak seçilen Stanişev, bir süre önce BSP liderliğinden çekileceğini bildirmişti.

Kurultayda 23 kişi aday gösterildi. Yapılan ön seçimin ardından Mihalim Mikov ve istifa eden Başbakan Plamen Oreşarski hükümetinin Ekonomi Bakanı Dragomir Stoynav, ikinci tura yükseldi. 16 pusulanın geçersiz sayıldığı, 726 delegenin oy kullandığı ikinci turda Stoyev, 333 oyda kaldı, Mikov, 377 oyla parti başkanlığına getirildi.

Seçim sonrası yaptığı ilk açıklamada yorucu bir siyasi süreçte görevi devralmasından dolayı yorgun olduğunu ve yeni görevine başlamadan önce dinlenmek istediğini açıklayan Mikov, BSP'nin sürekli değişim içerisinde olduğunu belirtti.

Mikov, partinin yönetimini zor bir dönemde devralıyor. BSP'nin parlamentoda grubu olan üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi ile kurduğu koalisyon çarşamba günü istifa etmişti.

Yoğun kitle protestoları baskısı altında sadece 14 ay iktidarda kalabilen hükümetin istifasından sonra Mikov, sürekli kan kaybeden partisini 5 Ekimde yapılacak erken parlamento seçimine hazırlamak zorunda olacak.

Son 5 dönemde BSP milletvekilliği yapan 55 yaşındaki Mihov 2008 â€" 2009 döneminde de Sergey Stanişev hükümetinde içişleri bakanı olarak görev yapmıştı.

Komünist geçmişi ile 120 yaşında olan BSP'nin gittikçe yaşlanan seçmeni, partinin en önemli sorunlarının başında geliyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS