Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Bulgaristan'daki siyasi kriz

Bulgaristan'daki siyasi kriz

30 Temmuz 2014

Başbakan Plamen Oreşarski Hükümeti'nin 23 Temmuz'da istifa etmesiyle derinleşen siyasi kriz sürerken ana muhalefet Bulgaristan'ın Avrupalı Gelişimi İçin Vatandaşlar Partisi (GERB) de parlamentoyu terk etti.

Aynı zamanda ekonomik krizde de bulunan ülkenin erken seçim öncesi bütçenin yeniden düzenlenmesi ve bütçe açığına 1,6 milyar avro eklenmesini öngören parlamentonun çalışmaları felce uğradı. GERB'in lideri Boyko Borisov 42. parlamentonun misyonunu tamamladığını, kendisi ve milletvekillerinin bir daha oturumlara katılmayacaklarını bildirdi.

Daha once aşırı milliyetçi, Rusya yanlısı ATAKA Partisi (Atak) milletvekilleri de parlamentodan çekilerek oturumları boykot etmişti. 240 üyelik parlamentonun oturum yapabilmesi için salonda en az 121 milletvekilinin hazır bulunması gerekiyor. GERB ve Ataka'nın ayrılmasından sonra parlamentoda kalan, istifa eden hükümeti kuran koalisyon ortakları olan Bulgaristan Soyalist Partisi (BSP) ve üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) toplam 119 milletvekiline sahip.

Hükümetin düşmesinde önemli rol oynayan, BSP ile HÖH arasında ise yaşanılan derin görüş ayrılıkları sürüyor.

Parlamento Başkanı Mihail Mikov, son gelişmelere rağmen 31 Temmuz'da parlamentonun bir sonraki oturumunu yapması için tarih belirledi. Mikov, parlamentonun feshedilmesine dek görev başında kalacağını söyledi.

Bulgaristan'da 5 Ekim'de yapılacak erken seçimler öncesi Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev'in 6 Ağustos'ta parlamentoyu feshederek, kuracağı geçici teknokratlar kabinesini açıklayacak.

Kaynak: Anadolu Ajansı


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS