Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
19 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Başbakan Yardımcısı Bobeva, Yunanistan- Bulgaristan Doğalgaz Boru Hattının Geçeceği Arazilerin Sahipleri ile Görüştü

Başbakan Yardımcısı Bobeva, Yunanistan- Bulgaristan Doğalgaz Boru Hattının Geçeceği Arazilerin Sahipleri ile Görüştü

30 Temmuz 2014

Başbakan Yardımcısı Daniela Bobeva Yunanistan-Bulgaristan Doğalgaz Boru Hattını inşaatı ile ilgili hazırlanan İmar Planına itirazda bulunan 36 arazi sahibiyle görüştü. Toplantıda Bulgaristan Enerji Holdingi, Bölge Gelişimi Bakanlığı ve proje uzmanları yer aldı.

İtirazda bulunan 36 arazi sahibinden 18’i boru hattının arazilerinden geçmesini istemiyor, 15’i verilecek tazminatın piyasa değerlerine göre belirlenmesini, 1’i azaltılmış irtifak bölgesi ve 2’si arazilerinin başka belediye arazisi ile değiştirilmesini talep ediyor.

Başbakan Yardımcısı Bobeva, bu taleplerin arazilerin fiyat değerleri ve arazi sahiplerinin boru hattının geçmesi nedeniyle yatırım amaçlarını gerçekleştirememesi olmak üzere iki gruba ayrılabileceğini belirtti.

İlk grubun talebiyle ilgili istifasını vermiş Başbakan Yardımcısı Daniela Bobeva, tazminatın miktarı şu anda kesin olarak belirlenemeyeceğini, çünkü bunu gerçekleştirmek için prosedürlerin henüz tamamlanmadığını açıkladı. Bobeva kesin olarak, herkesin aynı şekilde değerlendirileceğini ve aynı tazminatla verileceğini söyledi.

Boru hattının arazilerinden geçmesini istemeyen mülk sahiplerinin her itirazı uzmanlar komisyonu tarafından değerlendirilecektir.

Arazi sahiplerine, doğalgaz boru hattının arazilerinde geçse bile meyve ağacı dışında derin kökleri olmayan tüm bitkileri yetiştirmeye hakları olduğunu da bildirildi.

Arazi sahiplerinden iş amacıyla yatırım yapmak isteyenlerine ise yasaların irtifak alanının parçalanmasına izin verilmediği, yani boru hattının 78 metre yakınında bunun gerçekleştirilemeyeceği açıklandı.

Bölge Gelişimi Bakanlığı uzmanı ise boru hattının istikameti değiştirilerek bazı arazilerinden geçmemesi talebine açıklık getirdi. Böyle bir değişiklik şu aşamada bütün projenin tutarını arttıracağı ve böyle bir değişikliğin ancak müteahhidin onayı ile gerçekleşebileceği belirtildi.

Bobeva, bu durumda yatırım amaçlı itirazlarla spekülasyon yapılmaması gerektiğini söyledi.

Kırcaali belediyesinde yol alt yapısının bozulmaları ile ilgili proje ekibinden, projenin “Yol Altyapısı” Ajansı tarafından onaylandığı bildirildi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS