Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Momçilgrad’da besiciler mavidil hastalığı paniği yaşıyor

Momçilgrad’da besiciler mavidil hastalığı paniği yaşıyor

14 Ağustos 2014

Momçilgrad (Mestanlı) İlçesinde şu ana kadar mavidil hastalığından 42 hayvan öldü. Endişe verici durum şudur ki, nemli havadan dolayı hastalık hayvanlara hızla yayılmakta ve ölenlerin sayısı gittikçe artıyor. Salgın hastalığı Momçilgrad İlçesindeki hemen hemen tüm yerleşim yerlerinde tespit edildi.

Yerli hayvan üreticileri, göre yeni salgınların meydana gelmesinden endişeli, çünkü ölü hayvanlar yakma fırınına taşınması üzere araçların gelmesine kadar günlerce ahırlarda tutuluyor. En yakın ölü hayvan yakma fırını Momçilgrad’dan 400 km mesafedeki Varna şehrinde bulunuyor.

Şu ana kadar hastalığa karşı alınan tek önlemler salgın hastalığı tespit edilen hayvanların imha edilmesi ve çiftliklerle ahırların dezenfekte edilmesidir.

Dün Momçilgrad Belediyesi Bulaşıcı Hayvan Hastalıkları ile Mücadelede Komisyonu gerçekleştirdiği oturumda salgın hastalığın tespit edildiği yerleşim yerlerinin muhtarlarının huzurunda ölü hayvanları yakma fırınına teslim edilinceye kadar kapalı yerlerde tutulması kararı verdi.

Komisyon tarafından Kırcaali İl Kriz Yönetim Konseyine hayvan cesetlerinin yakma fırınına taşınmasının haftada 2’den 3 güne arttırılarak, pazartesi, çarşamba ve cuma günleri yapılması önerilecek.

Mavidil hastalığı bulaşan hayvan sahiplerine hemen veteriner hekimlere başvurmaları çağrısında bulundular.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS