Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
HÖH parlamento seçimlerine katılma kaydını yaptırdı

HÖH parlamento seçimlerine katılma kaydını yaptırdı

20 Ağustos 2014

Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi, ülkede 5 Ekim'de yapılacak erken parlamento seçimlerine katılabilmesi için gereken kaydı yaptırdı.

Seçimlerde Türk ve Müslümanların oylarına talip olan HÖH'nin lideri Lütvi Mestan, Merkez Seçim Komisyonu'nda partisinin kaydını yaptırmasından sonra yaptığı açıklamada, "Bulgaristan'ın siyasi huzuruna ihtiyacı var" dedi.

HÖH'nin 5 Eylül'de başlayacak seçim kampanyası sırasında parti olarak sakin ve yapıcı olmaya çalışacağını belirten Mestan, komisyona yaptıkları başvuruda HÖH'yi destekleyen 10 binden fazla imzayı teslim ettiklerini kaydetti.

Lütvi Mestan, siyasi anlamda istikrarsız geçen son iki yılda Bulgaristan'da toplam dört hükümet değiştiğini, Ekim'de beşinci hükümetin kurulacağına işaret ederek, yakın bir zamanda HÖH'nin kendi seçim programı ve adaylarını halka tanıtacağını bildirdi.

Kamuoyu araştırmalarına göre, ülkedeki üçüncü en büyük siyasi güç olan HÖH'nin lideri Mestan, "Bu seçimde de kararlı destek bekliyoruz. Önyargılı siyasi gözlemciler bile HÖH'nin rolünü inkar edemez" diye konuştu.

Bulgaristan'da politikacıların da sınırsız cepheleşmelerden, hükümetlerin sıklıkla değişmesinden yorulduklarını belirten Mestan, "Artık huzura ve sorumlu bir yönetime ihtiyacımız var" ifadesini kullandı.

Bulgaristan'da geçen ay hükümetin istifa etmesinin ardından 5 Ekim'de erken seçim kararı alınmıştı. Parti ve koalisyonların seçimlere katılabilmek için yapması gereken başvuru için belirlenen süre bugün doluyor. Bağımsız adayların başvuruları ise 25 Ağustos'a kadar devam edecek.

Kaynak: Anadolu Ajansı


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS