Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
15 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali Müftüsü Beyhan Mehmet ile söyleşi

Kırcaali Müftüsü Beyhan Mehmet ile söyleşi

03 Kasım 2014

Basından Kırcaali’de bulunan yatılı Kur’an Kursunun finansmanlığını yapan “ZOSK ” derneğinin kapatıldığını ve böylelikle de Kursun kapatıldığını öğrendik. Konuyla ilgili yorumunuz nedir?

Başmüftülük olarak öncelik alanımız şüphesiz ki eğitim ve öğretimdir. İnsan beşikten mezara kadar bilgilerini geliştirir, bilgilerini geliştirdikçe erdeme yükselir. Salih amel, tevazu ve adlaetiyle de inşallah Allah’ın rızasına nail olur.

Din eğitimine olan ihtiyacı bizler Rusçuk, Şumnu ve Mestanlı İlahiyat liselerimizle birlikte, Sofya İslam Enstitüsünde, Madan Hafızlık Kursumuzda, Muhtelif İmam yetiştirme kurslarımızda karşılamaya çalışıyoruz.

Yükarıda zikrettiğimiz kurumlarla birlikte, bir de yatılı Kur’an kursu mesabesinde olan kurumlar var, Kırcaali’deki olduğu gibi. Kursun işleviyle alakalı Bulgaristan Müslümanları Yüksek İslam Şurasının kararı var. Kursta Başmüftülük Eğitim Şubesi tarafından onaylanmış program takip edilmektedir. Kur’an-ı Kerim ve İlmihal dersleri ise Başmüftülüğümüzün kadrolu imamı Avni Tahir /Kırcaali Merkez Camii imamı / tarafından okutulmaktadır.

Eğitim alan çocuklar, fakir çocuklar mı?

Eğitim alan çocuklar çoğunlukla din bilgisini geliştirmek ve iyi bir Müslüman olmak isteyen, Kırcaali’de muhtelif okullarda ortaokul ve lise eğitimi alan çocuklardır. Onun dışında 18’ in üzerinde olan talebeler de var.

Sosyal yardım kurumları fakir olduklarını, bundan dolayı kendilerine yardım etmek istediklerini ifade ediyorlar. Buna ne diyeceksiniz?

Yardım edilmesi gerekli çok aile var, yurda gelen ve din eğitimi alan öğrencilerin kıymeti artıyor demek. Caddelerde yardım isteyen onlarca masum çocuk var asıl onların tespit edilerek yardım edilmesi gerekiyor.

Geçen cumartesi günü Kırcaali’de Hıristiyanlar tarafından Pazar Okulu diye adlandırılan, sizlerin yurdu misali bir yurt açıldı. Bu konu ile ilgili görüşünüz nedir?

Evet, basından takip ettim. Bulgar okullarında seçmeli Din dersi İslam ve Hıristiyanlık noktasında halen aşılamamış bir hiyerarşi ne yazık ki var. Bundan dolayı yıllık Kur’an kurslarımızın artması gerekiyor, imamlarımızla da bu konuda çaba sarfetmeye çalışıyoruz.

Vakıf Mallarıyla alakalı neler söylersiniz?

Vakıf Mallarının iadesi tamamen siyasi otoriteye dayalı bir süreçtir. Nitekim sayılı günler öncesinde Bliznaşki’nin geçici Hükümeti tarafından Bulgar Kilisesine Aleksandır Nevski Kilisesi iade edildi, ne güzel onlar adına sevindik. Keşke bu güzellik bir de Başmüftülüğe uygulansaydı, müze olarak kullanılan camilerimiz İbadete açılsaydı, Kırcaali’deki Medresemiz iade edilseydi.

Vakıf Mallarımız Bulgarsitan’da yaşayan Müslüman Halka aittir, onlar Bulgaristan’ın güzelliğidir. Başmüftülük de kurum olarak Bulgaristan’da yaşayan toplumun dört veya beşte birini temsil eden kurumdur.

Türkiye’de Bulgar Kilisesine ve diğer azınlıklara vakıf malları siyasi irade ile iade edildi. İnşallah en yakın zamanda Bulgaristan’da da bu güzellik yaşanır diye umut ediyor, dua edyoruz. Konuyla alakalı mahkeme yoluyla da süreci takip etmeye çalışıyoruz.

Karlovo’daki Müze olan Cami ile ilgili neler söylersiniz?

Malumunuz camiimiz önce mahkeme kararıyla bizlere iade edilmişti, Karlovo belediye Başkanının rıza göstermemesi ve halkı tetiklemesiyle yaşanan protestolarla sıkıntılı bir sürece girildi.

Çoğulculuk siyasete yürütmek değil! Hedef adaletli siyaset olmalı ve böylelikle huzurlu toplum İnşaa edilmeli.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS