Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
15 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
İki Türkçe Öğretmenler Derneği’nden ortak panel

İki Türkçe Öğretmenler Derneği’nden ortak panel

10 Kasım 2014

Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği ve Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği’nin ortaklaşa düzenledikleri “Eğitim ve Temel İnsan Hakları Çerçevesinde Bulgaristan’da Türkçeye yönelik Dil Politikaları” konulu panel düzenlendi.

Yapılan panele “Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Sami Toraman, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Başkanı Mehmet Emin, D.E.B. Partisi Başkanı Mustafa Ali Çavuş, BAKEŞ Başkanı Galip Galip, Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Koray Hasan, Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı Zülfettin Hacıoğlu, Rodop Eski Milletvekili Mustafa Mustafa, Doğu Trakya Makedonya Eyalet Meclis üyesi Av. Önder Mümin, BTTÖB ve BTAYTD Yönetim Kurulları ve üyeleri katıldı.

Açılış konuşmasını Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Sami Toraman ve Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Başkanı Mehmet Emin yaptı. Ardından D.E.B. Partisi Başkanı Mustafa Ali Çavuş, BAKEŞ Başkanı Galip Galip, Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı Zülfettin Hacıoğlu söz alarak panelin verimli olması temennisinde bulundular.

Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Sami Toraman konuşmasını yapacak olan Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Dernek Başkanı Harun Bekir’i tanıtan kısa özgeçmişini dile getirdi. Daha sonra sözü Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Dernek Başkanı Harun Bekir’e verdi.

Harun Bekir “Eğitim ve Temel İnsan Hakları Çerçevesinde Bulgaristan’da Türkçeye yönelik Dil Politikaları” konulu sunumunu yaptı. Bulgaristan’daki Türklerin Türkçe eğitiminin kanunlarını, uygulamalarını ve sorunlarını eğitimcilere ve eğitime gönül veren dinleyicilere sundu. Konuşmasının konu başlıklarında Bulgaristan’da Türkçe öğretmenleri Türkçe öğrenilmesini, etnik azınlık kimliklerinin kullanılmasını desteklediklerini, ilköğretimde 1ve 8. sınıfa kadar belediye okullarında Türk dili Seçmeli ders olarak okutulduğunu, yeni ders yılında Türkçe kitaplarının okullara ulaşması gayretinde olduklarına işaret etti. Bulgaristan’da Türkçenin ikinci büyük dil olduğunu belirterek ailelerinde buna destek olmaları gerektiğini belirten bir sunup yaptı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS