Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Bursa’da, Bulgaristan’dan zorunlu göçün 25. yılı Forumu

Bursa’da, Bulgaristan’dan zorunlu göçün 25. yılı Forumu

10 Kasım 2014

Mümin Ceyhan Bursa Kültür Kaynakları Araştırma Kütüphanesi’nin ev sahipliğinde Bulgaristan’dan zorunlu göçün 25. yılında bir forum düzenlendi.

Nilüfer Belediyesi, Uludağ Üniversitesi, Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-GÖÇ ) ile Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği foruma Türkiye’den ve yurt dışından akademisyenler, araştırmacılar ve göçü bizzat yaşayan çok sayıda soydaş katıldı.

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Mümin Ceyhan ve Bal-Göç Genel Başkanı Doç. Dr. Yüksel Özkan’ın açılış konuşmaları ile başlayan forumun moderatörlüğünü Prof. Dr. Hüseyin Mevsim yaptı. Forumun konuşmacıları Bal-Göç Genel Başkan Yardımcısı Yard. Doç. Dr. İsmail Selimoğlu, Doç. Dr. İbrahim Yalımov, Yard. Doç. Dr. Seher Boykoy, Dr. Vildane Özkan, Gazeteci Rıdvan Tümenoğlu, şair Hilmi Haşal ile Nilüfer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Tarih ve Turizm Bürosu sorumlusu Onur Ulutaş, göçün uluslararası ilişkiler boyutu, sivil toplum yönü, Bulgaristan hükümetlerinin Türk azınlık üzerindeki politik uygulamaları, edebi boyutu ve 1989 göçünün Bursa basınında yansımalarını ele aldı.

Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu (BRGK) Genel Başkan Yardımcısı Zülkef Yeşilbahçe Bulgaristan’da yaşayan Türkler üzerinde asimilasyon politikalarının devam ettiğini söyledi. Yeşilbahçe, “Bundan 15-20 yıl öncesine kadar Bulgaristan’da Türkçe eğitim gören Türk çocukların sayısı yüz binlerle ifade edilirken, bugün bu rakam onbin civarında. Bu da asimilasyon politikasının devam ettiğini en dikkat çekici örneğidir” dedi.

Yard. Doç. Dr. Seher Boykoy da, yaşanan acıların tekrarlanmaması için Balkan göçlerinin derinlemesine araştırılabilmesi için üniversitelerde bu konuda uygulama ve araştırma merkezlerinin acilen kurulması gerektiğini ifade etti.

“Nilüfer Belediyesi Sözlü Tarih ve Araştırma Projesi” kapsamında hazırlanan göç konulu belegesel gösterildi topladı. Göçün psikolojik ve sosyolojik boyutlarını göçmenlerin ifadeleriyle aktaran belgeselin ardından konuşmacılar tebliğ sundu.

Ayrıca Muhittin Tüylüce koleksiyonuna ait göç fotoğrafları ile Zülkef Yeşilbahçe’nin derlediği gazete kupürlerinden oluşan bir sergi açıldı.

Kaynak: IHA


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS