Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Momçilgrad’ın Makas ile bağlantı yolunun temel atma töreni yapıldı

Momçilgrad’ın Makas ile bağlantı yolunun temel atma töreni yapıldı

17 Kasım 2014

Gradinka köyü yakınında Momçilgrad (Mestanlı) İlçesi’nin Makas ile bağlantı kuracağı yol projesinin temel atma töreni yapıldı. Yeni yolun yapımından sonra Momçilgrad ve Krumovgrad üzerinden Makas Gümrük Kapısı’na yolculuk yapanların alacağı mesafe 10 kilometreden fazla azalacak.

Yol bağlantısının temel atma töreninde Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali Milletvekilleri Erdinç Hayrullah ve Mustafa Ahmet, Meclis üyeleri, köy muhtarları, Momçilgrad sakinleri ve misafirleri hazır bulundular. İş elbiseleri giyip, kafasına kask koyan Momçilgrad Belediye Başkanı Akif Akif sembolik olarak ilk kazıyı yaptı. Ayrıca sağlık ve bereket için bir kurban da kesildi. Kurban eti etraf köylerin sakinlerine dağıtıldı.

Açılışta Momçilgrad Belediye Başkanı, “Makas Sınır Kapısı’na uzanan uluslararası yolla bağlantı yol projesinin temellerinin atılması ve inşaat çalışmalarının tamamlanmasıyla bizler Yunanistan’dan yapılacak yatırımlara tamamen kapıları açmış olacağız. Momçilgrad İlçesi yatırım için güvenli bir yer ve yeter ki yeni işyerleri açılsın, her türlü tavize hazırız” diye belirtti.

Belirttiğine göre geçen 2007-2013 program döneminden korunan projelerin potansiyeli şimdi gerçekleştiriliyor ve onların sayesinde ilçe halkına daha iyi yaşam standardı sağlanıyor. Belediye Başkanı, “Okul ve anaokulların ısı yalıtımı yapılması, spor oyun alanları ve yol yapımıyla kasaba değişti, vatandaşların da hayatı değişti” diye kaydetti.

Milletvekili ve Eski Momçilgrad Belediye Başkanı Erdinç Hayrullah kapsamlı projenin başarılı olmasını ve süre içinde sorun yaşanmadan inşaat çalışmalarının tamamlanmasını diledi. Milletvekili, geçen program dönemine bakış ilçenin ve bölgenin gelişimine katkı verecek Avrupa Birliği destekli daha fazla projelerin hazırlanıp gerçekleştirilmesi ümidini ifade etti.

Milletvekili Mustafa Ahmet, “Momçilgrad İlçesi’nin görünümü her geçen günle değişmekte, kasaba ve köyler yaşamak için daha güzel yerlere dönüşmektedir. Makas ile bağlantı yolunun kurulmasından sonra Momçilgrad’a daha fazla yatırımlar yapılacağına inanıyorum. Yeni yol şüphesiz komşu ilçelerin gelişimine de yardımcı olacak” diye konuştu.

Yeni yol kesimi Momçilgrad’ın girişindeki dönel kavşaktan Vırbitsa (Söğütlü) çayı üzerindeki köprüden Gradinka köyü ile bağlantı kurularak bağlanacak. Karayolu, 7 metre genişliğinde olup, bir tarafında yaya trafiği için kaldırım yapılacak. Vırbitsa çayı üzerindeki köprünün uzunluğu 168 metre, genişliği ise 11.50 metre olacak. Üç ağızlı bir kavşakla uluslararası yolla bağlanacak. Demiryolu hattı üzerindeki üst geçit de onarılacak.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS