Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
HÖH, Devlet Mülkiyet Yasası ile ilgili değişiklikleri destekledi

HÖH, Devlet Mülkiyet Yasası ile ilgili değişiklikleri destekledi

20 Kasım 2014

Parlamento’da Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) milletvekillerin desteği sonucunda 150 olumlu oyla altyapı projelerin yapımında kamulaştırma prosedürlerini etkileyecek Devlet Mülkiyet Yasası ile ilgili değişiklikler onaylandı.

Bu kanun önergesini Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB), HÖH, Reformcu Blok, Bulgar Demokratik Merkezi ve Bulgaristan’ın Yeniden Doğuşu İçin Alternatif partisi (ABV) destekledi. GERB hükümetini desteklemesine rağmen Vatanseverlik Cephesi milletvekillerinin büyük bir bölümü çekimser oy kullanırken, bazıları da olumsuz oy kullandılar.

Solcular da çekimser ve olumsuz oy kullandılar. Irkçı Ataka partisi milletvekilleri ise oturuma hiç katılmadı.

Oylama yapılmadan önce HÖH Genel Başkanı Lütfi Mestan, önerilen değişikliklerin ciddiyetine ve önemine değindi. Mestan, milletvekillerin onların özel mülkü üzerinde milli önem arz eden bir yapının kurulması gerektiğini tasavvur etmelerini rica etti.

Meclis’te üçüncü büyüklükteki Meclis Grubu Başkanı, “Böyle bir projeyi durduramazsınız, çünkü bu meseleye çoktan çözüm getirildi” dedi. Mestan, mülkün sahibinin kamulaştırmadan dolayı tazminat ödemesinin daha farklı tutarda olmasını talep etme hakkının korunduğunu vurguladı.

Lütfi Mestan, “Bugüne kadar itiraz dilekçesi altyapı projesinin uygulanmasını durdurulmasına sebep oluyordu. Bu önerge ile projenin uygulanmasına devam edilecek, fakat mülk sahibinin itiraz edip daha yüksek miktarda tazminat istemesi hakkı da korunacak” dedi.

Kanun önergesinin başka bir avantajı olarak Mestan, Bulgaristan’ın kriz durumunda altyapı projelerinin geciktirilmesinden dolayı Avrupa Birliği fonlarından sağlanan finansal kaynakları kaybetmesi riskinin ortadan kaldırılması olduğunu belirtti. Mestan’ın ifadelerine göre HÖH milletvekilleri Georgi Bliznaşki başkanlığındaki geçici hükümetin verdiği kanun önergesini destekliyor. İktidardaki GERB partisi de bu önergenin arkasında duruyor.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS