Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Momçilgrad İlçesi’nde çevre projeleri ile çocuk oyun alanları ve dinlenme köşesi kuruldu

Momçilgrad İlçesi’nde çevre projeleri ile çocuk oyun alanları ve dinlenme köşesi kuruldu

20 Kasım 2014

Momçilgrad (Mestanlı) İlçesi’nde üç anaokulu, Çevre Koruma Faaliyetlerini Yönetim Kuruluşu (PUDOOS) tarafından sağlanan mali kaynaklarla Temiz Bir Çevre İçin 2014 Ulusal Kampanyası çerçevesinde çevre alanında projeler gerçekleştirdi.

İlçe merkezindeki “Ştastlivo Detstvo” Anaokulu PUDOOS tarafından sağlanan 5 000 leva tutarında kaynakla “Sihirli Doğayı Kendi Ellerimle Tanıyorum” adlı bir çevre projesi gerçekleştirdi. Çocuk oyun tesisi ve çocuk kameriyesi satın alınabilmesi için Momçilgrad Beeldiyesi’nin bütçesinden de ek kaynaklar sağlandı. Bu hafta anaokulundan çevre projesine ilişkin kapanış konseri düzenleniyor. Projenin amacı çocukların çevrenin temizlenip korunması fikrinin benimsemeleridir.

Anaokuluna gelen çocuklar atıkların ayrı toplanması konusundaki bilgilerini pekiştirmeleri gerekir. Belirlenen hedefler, Momçilgrad Belediyesi’nin depolanan atıkların ayrı toplanması için ücretlerin asgari çöp ücreti vergisine yansımasına ilişkin öncelikleri ile tamamen örtüşmektedir. Anaokulun bahçesinde kurulan serada çocuklar farklı bitkiler yetiştiriyorlar.

Raven (Yeni Cuma) köyündeki Buket anaokulun projesinin adı “Doğayı Seviyorum ve Ben de Ona Katılıyorum”. Bu proje de PUDOOS tarafından 5 000 leva tutarında finanse edilmesini kazandı. Anaokulun yeşillik içindeki bölümü dinlenme ve oyun için celbedici bir köşeye dönüştürülmüştür. Anaokulun yönetimi, projenin çevre kültürü oluşturulması ve çevrenin korunmasına katkıda bulunmasını bekliyor.

Temiz Bir Çevre İçin 2014 Ulusal Kampanyası çerçevesinde 5 000 leva tutarında mali destek kazanan Nanovitsa (Alibey Konağı) köyündeki “Prolet”Anaokulu’n çevre projesinin adı “Biz Doğayı Seviyoruz”. Bu anaokulunda hıyabanlar yenileniyor, banklar konuluyor, minikler içinse çocuk oyun tesislerle bir çocuk köşesi oluşturuluyor.

Çevre ve Su Bakanlığı’nın kampanyası kapsamında Dr. Sergey Rostovtsev Hastanesi’nin bahçesinde ıslah çalışmaları yapılıyor. Sağlık kurumunun hastaları için açıkta dinlenmek için kameriye kuruldu. Ayrıca, ot, fidan, çalı ve gül ekilmesi de öngörülüyor. Projenin toplam tutarı 8 364 leva.

PUDOOS tarafından mali kaynaklar sağlanan bu üç proje ile 2014 yılında çocuk oyun alanları olarak kasaba ve ayrı yerleşim yerlerinde inşa edilen daha küçük ekolojik yapıların sayısı 12 oldu. Bilindiği üzere Momçilgrad Belediyesi kendi mali kaynaklarıyla Çukovo (Tokmaklıdere), Postnik (Ahat Baba), Ptiçar (Ahatlar), Zagorsko (Sulumlu), Lale (Karaköy), Sindeltsi (Sindeli), Celepsko (Celepler), Çayka (Mümünköy) ve Neofit Bozvelievo (Alfatlı) köylerinde de çocuk oyun alanları kurdu.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS