Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
19 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
En iyi üniversiteler belirlendi

En iyi üniversiteler belirlendi

02 Aralık 2014

Ülkede en iyi eğitim veren yüksekokulların dört tane olduğu belirlendi. Üniversitelerin reyting sıralaması sonuçlarına göre Sofya Üniversitesi, Sofya Tıp Üniversitesi, Sofya Teknik Üniversitesi ve Sofya Kimya Teknolojileri ve Metalürji Üniversitesi, profesyonel eğitim verdikleri alanların büyük bir bölümünde önde gelen yüksekokullar.

Bilişim teknolojileri ve Tıp iki en umut verici alanlar olmaya devam ediyor. Çünkü bu alanlarda eğitim alanlar arasında işsiz kalan neredeyse yok ve böyle bir diploma neredeyse her zaman yüksek sigorta primi ve sahibine mesleğinde iş garanti etmektedir.

Sofya Üniversitesi, eğitim verdiği toplam 22 mesleki alanda 21’inde önde gelen üniversitedir. Bu yıl örneğin, Bulgaristan Amerikan Üniversitesi, Sofya Üniversitesi’ni geride bırakarak Ekonomi alanında öndedir. Tıp Üniversitesi, eğitim verdiği tüm 5 mesleki alanda da birinci yerdedir. Teknik Üniversitesi, eğitim verdiği toplam 8 mesleki alandan 5’inde önde gelen üniversitedir. Kimya Teknolojileri ve Metalürji Üniversitesi, eğitim verdiği 5 mesleki alanda 3’ünde 1.sıradadır.

Yeni reyting sıralaması son 5 yıl içinde Bulgaristan’da yüksek eğitim görenlerin yüzde 25’inden fazlasının sigortalı işte çalışmadıklarını gösteriyor. Genç uzmanların ortalama sigorta geliri 867 leva, işsiz olarak kayıtlı olanların oranı ise ülkede ortalama düzeyden üç misli altta olarak yüzde 3,77. Varılan sonuçlardan biri neredeyse tüm yüksek eğitimlilerin iş sahibi oldukları, fakat onların yarısından daha azı yüksek eğitim gerekmeyen pozisyonlarda işte bulunmaktadırlar.

Sofya Üniversitesi’nde Bilim Teknolojileri ve Bilgisayar Bilimleri okumuş üniversiteliler ülkede yüksek eğitimliler arasında 1860 leva olmak üzere en yüksek gelire sahiptirler. Bilgisayar programcıların geliri önceki reyting sonuçları sıralamasına göre 85 leva artış gösteriyor. Gelirlere göre ikinci sırada 1715 leva ile Askeri Akademisi’nde Askeri Bilimler okuyan üniversiteliler bulunuyor. Üçüncü sırada 1572 leva ile Bulgaristan Amerikan Üniversitesi’nde idare ve işletme bölümlerinden mezun olanlardır.

Blagoevgrad Güneybatı Üniversitesi’nde elektronik ve elektrik mühendisi olarak mezun olanlar gelirlerine göre sıralamanın en dibinde kalıyor. Onlar ortalama 500 leva işçi aylığı alırken, müzik ve dans sanatı alanında eğitim görenler ise 512 leva maaş alıyorlar.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS