Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Mevduat faiz gelir vergisi yüzde 8 oranında kalıyor

Mevduat faiz gelir vergisi yüzde 8 oranında kalıyor

02 Aralık 2014

Mevduat faiz gelir vergisinin yüzde 8 olarak ödenmesine devam edilecek. GERB partisinin mevduat faiz gelir vergisinin yeniden yüzde 10’a yükseltilmesine ilişkin Katma Değer Vergisi Kanunu hakkındaki değişiklik önergesini ikinci kez görüşen Bütçe Komisyonu tarafından reddedildi.

Birinci Boyko Borisov hükümetinde Maliye Bakanı Simeon Dyankov tarafından uygulamaya sokulan mevduat faiz gelir vergisinin tekrar yüzde 10’a yükseltilmesine ilişkin kanun değişikliği önergesini sunan Bütçe Komisyonu Başkanı Menda Stoyanova oturum sırasında, “Bizim bankalar yüksek likiditeye sahip ve paraların işletilmesi için nasıl değerlendireceklerini bilmiyorlar” dedi. Menda Syoyanova, “Vergi sisteminin adaleti adına sizleri bu metni desteklemeye çağırıyorum” diye ifade etti.

Reformcu Blok’u temsil eden Martin Dimitrov ve bu değişikliği yapan yönetimde yer alan Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) ve Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) temsilcileri de mevduat faiz gelir vergisinin yeniden yüzde 10’a yükseltilmesine karşı çıktılar. Martin Dimitrov’un ifadelesine göre Reformcu Blok olarak her zaman tüm vergi yükseltilmelerine karşı olduklarını söylediler.

Oylamadan sonra Dimitrov, “Bu, kötü bir sinyal veriyor, bütçeye potansiyel ek gelirler minimum tutardadır. Ekonomik büyüme çözümleri ararken vergilerin yükseltildiğini gösteren böyle bir önleme gerek yok” dedi.

Bütçe Komisyonu, Plamen Oreşarski hükümeti tarafından karar alınan en düşük geliri olan vatandaşlara yüzde 10 oranındaki gelir vergisinin geri ödenmesi kararını iptal etti. Fakat bu karar 2015 yılının başında Oreşarski’nin bu kararından yararlanmak isteyen vatandaşlar grubunu etkileyemeyecek.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS