Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan Cumhurbaşkanı: Güney Akım'dan Gelir Garantisi Yok

Bulgaristan Cumhurbaşkanı: Güney Akım'dan Gelir Garantisi Yok

02 Aralık 2014

Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Güney Akım projesini sonlandırılmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, kendinden önceki hükümetlere yüklendi. Rusya ile yapılan proje anlaşmasında ülkesinin kazancının gözetilmediğini dile getiren Plevneliev, proje hakkında kimsenin değerlendirmede bulunamayacağını iddia etti.

Projenin tamamen Rusya'nın elinde olduğuna dikkat çeken Plevneliev, Bulgaristan'ın Güney Akım'dan elde edeceği gelir hakkında ise bir anlaşması olmadığının altını çizdi. Plevneliev, Rusya ile yapılan anlaşmada ülkenin kazancını garanti etmediği için kendinden önceki hükümetlere yüklendi: "Önceki hükümetler gelir anlaşması yapmamış, sadece gider anlaşması imzalamış. Benim için bu büyük bir kayıptır."

Plevneliev, konunun sadece Bulgaristan ile Rusya'yı ilgilendirmediğini, projenin sonlandırılmasının aynı zamanda AB ile Rusya arasındaki bir problem olduğuna dikkat çekti. Cumhurbaşkanı, Rusya'nın AB yasalarına uyduğu takdirde bir itirazlarının olmayacağını da sözlerine ekledi.

Putin'in dün projeyi sonlandırmasıyla ilgili Bulgaristan hakkında söylediği sözler Bulgaristan'da tartışma konusu oldu. Otoriteler, ülkenin yılda 600 milyon dolar kaybettiği yorumlarını yaparken, bazıları ise Putin'in bu açıklamasını blöf olarak değerlendiriyor.

Kaynak: CHA


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS