Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
19 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Bulgaristan’da sanatçılardan protesto

Bulgaristan’da sanatçılardan protesto

04 Aralık 2014

Başbakan Boyko Borisov'un koalisyon hükümetine dışarıdan destek veren milliyetçi Vatansever Cephesi (PF) milletvekillerinden Slavi Binev'in, Parlamento Kültür Komisyonu Başkanlığına atanması tepkiyle karşılandı.

Binev'in atamasına karşı çıkan kültür çevrelerinden yüzlerce şahıs, Bulgaristan'da 1989 yılında yıkılan komünizm rejimine karşı protestoların başladığı ve sembolik mana taşıyan Kristal Parkı'nda toplandı. Tiyatro, sinema, güzel sanatlar, müzik, yazın ve kültür çevrelerinden göstericiler, "kaba" davranışlarıyla tanındığını öne sürdükleri Binev'in istifa etmesini talep etti.

İnternet paylaşım ağları üzerinden organize edilen gösterinin öncülüğünü yapan ülkenin en eski tiyatrosu "İvan Vazov"un Genel Müdürü Aleksandar Morfov, protesto amacıyla görevinden istifa ettiğini bildirdi. Morfov, sanat ve kültür çevrelerinin tepkisini dile getirirken, "Slavi Binev gibi görgüsüz bir kabadayıdan yüzme havuzu idarecisi bile olamaz. Bu ülkeyi terk ediyorum, başka adamları da aynısını yapmalarını çağırıyorum" dedi.

Göstericiler Sofya'nın merkezinde yürüyüş düzenleyerek, parlamento binası önünde toplandılar. Burada bir konuşma yapan tiyatro oyuncusu Yosif Sırçaçciev, halkın kültürdeki düzeysizlik ve cehalete karşı kafa kaldırdığını, toplumun bu cin atamaları kabul edecek gücü olmadığını söyledi.

Polis, gösteri sırasında parlamento çevresini trafiğe kapattı. Bir süre slogan atan göstericiler, kendilerini parlamentoda görüşmeye çağrı eden Slavi Binev'in yanına gitmedi. Binev'in atanmasına karşı bir sonraki protestonun Cuma günü yapılması konusunda karar alındı.

Geçmişte muhtelif davranışları ile toplumda menfi izlenim bırakan Slavi Binev, Avrupa Parlamentosu'nda bir devre yaptığı milletvekilliği sırasında Bulgaristan'a karşı eleştirel bir tavır izlemişti. Binev'in üyesi olduğu Vatansever Birliği koalisyonu da Bulgaristan Ulusal Televizyonu'ndaki günlük 10 dakika süreli Türkçe haberlerin yayından kaldırılmasını talep etmişti.

Kültür Komisyonu başkanlığı için kendisinden daha müsait bir namzet görmediğini belirten Binev, "Benimle beraber yiyip içmemiş, beni tanımayan kişiler, seçimimi eleştiremezler" açıklamasında bulundu.

Siyasi kariyerine başlamadan evvel, ülkenin yer altı dünyasının popüler uğrak yerlerinden olan bir gece kulübünün işletmeciliğini yapan Binev, 1993 yılında mafya tarafından kaçırılıp, bir süre rehin tutulmuştu. Binev, dönemin yer altı dünyası liderlerinden Georgi İliev ile yumruklu kavgaya girişmişti. Olaydan bir süre sonra İliev kiralık katillerce öldürülmüştü.

Milliyetçi-ırkçı muhtelif siyasi oluşumlarda siyasi kariyer yapan Binev, ırkçı Ataka Partisinden Avrupa Parlamentosu mebus olarak vazife yapmıştı. Binev yayın politikasını beğenmediği Bulgaristan Ulusal Televizyonunun binasına zorla girerek, çalışanlarla fiziksel hesaplaşmada bulunmaya çalışmıştı.

Kaynak: Anadolu Ajansı


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS