Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Şiddetli yağmur yağışları onlarca yerleşim yerindeki yaşamı kötü etkiledi

Şiddetli yağmur yağışları onlarca yerleşim yerindeki yaşamı kötü etkiledi

04 Aralık 2014

Son günlerde yağan şiddetli yağmur yağışları ülkenin birçok yerinde sele yol açtı ve binlerce kişi elektriksiz kaldı.
Durum en kötü Vidin, Burgaz, Yanbol, Haskovo ve Sliven illerinde, Belogradçik İlçesinde olağanüstü hal ilan edildi.

Kapıkule Sınır Kapısı’nı su bastı ve hizmete kapatıldı. Burada hala yağmaya devam eden yağmurdan dolayı su seviyesi yarım metreden fazla. TIR'lar Hamzabeyli-Lesovo Sınır Kapısı'na doğru yönlendiriliyor. Türkiye tarafında da araçlar Edirne’den önce Hamzabeyli’ye doğru yönlendiriliyor.

Başbakan Yardımcısı Tomislav Donçev, “Can kaybı yok, fakat su basan bölgelerde çok ciddi maddi zararlar var” dedi. Donçev, hükümet yetkililerin kuzeyde Belogradçik ve Kula, güneyde de Yanbol, Elhovo ve Sliven’e hareket ettiklerini bildirdi.
Vidin ilinde iletim hatlarında arıza oluşması sebebiyle 67 yerleşim yerinde 20 692 tüketiciye elektrik iletimi yapılamıyor.

En çok Belogradçik İlçesinde 17 yerleşim yerinde elektriğin olmadığı belli oldu.

Donçev, gerekli olursa askeri güçlerin de nüfusa yardımda bulunacaklarını söyledi. Şimdilik bunun gerekmediğini belirten Donçev, yolları su bastığını, fakat sel felaketi riskinin olmadığının altını çizdi.

Kötü hava şartlarından dolayı normal eğitim sürecinin gerçekleştirilmemesi yüzünden Kula kasabasında Vasil Levski Lisesi’nin 4 ve 5 Aralık 2014 tarihinde tatil edileceği belirtildi.

Elektrik iletim hattında arızadan dolayı Belogradçik İlçesi’nde olağanüstü hal ilan edilmesi sebebiyle Perşembe ve Cuma günlerinde Belogradçik Hristo Botev Lisesi ve ilçedeki Rabişa köyünde Vasil Aprilov İlköğretim Okulu da tatil oldu.

Tunca nehrinin de Sliven İlçesi’nde birkaç köylerde yatağından taştığı, fakat nüfus için tehdit oluşturmadığı açıklandı. İlçede hemen hemen tüm yerleşim yerlerinde tarım arazileri ve ev bahçelerinin su altında kaldığı açıklandı.

Yol Altyapısı Kurumundan, Haskovo-Kapıkule Sınır Kapısı yolunda Siva Reka nehrinden su taşmasından dolayı 337 kilometreden 360 kilometreye kadar uzanan kesimde araç trafiğine sınırlama getirildi. Çevre yolu güzergahının Meriç otobanı üzerinden olduğu bildirildi.

Burgaz Belediyesi’nden, Dolno Ezerovo-Lukoyl Neftohim yolunun geçici olarak trafiğe kapatıldığı bildirildi.

Kırcaali ilinde Kobilyane (Maşkılı)-Brezen (Halaçdere)-Borovitsa (Çamdere) yolunda 20 kilometrelik kesimde Arda nehrinin taşmasından dolayı araç trafiğinin sınırlandırıldığı bildirildi.

Haskovo ilinde yolu su basması sebebiyle Brod-Zlatno Pole yolunda 34 kilometre ile 42 kilometre arasındaki kesimde trafiğin geçici olarak sınırlandırıldığı belli oldu.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS