Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Başkan Resmi Murat'tan, Dr. İsmail Cambazov'a onur nişanı

Başkan Resmi Murat'tan, Dr. İsmail Cambazov'a onur nişanı

05 Aralık 2014

Bugün Ardino (Eğridere) Belediyesi Kültürel Varlıkları Koruma Kurulu tarafından, gazeteci, araştırmacı ve yazar Dr. İsmail Cambazov’un yaşam öyküsü ve kitaplarını tanıtım etkinliği düzenlendi. Ardino Şehir Müzesinde düzenlenen etkinlik büyük ilgi gördü.

Katılımcılar arasında Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat, Kırcaali Müftüsü Beyhan Mehmet, Dr. İsmail Cambazov’un Türkiye'den gelen çok sayıda akrabaları yanı sıra, yeğeni gazeteci, yazar, avukat Mustafa Bayramali, Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenler Derneğinin yönetim kurulu üyeleri temsilcileri, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Sami Ali Toraman, Ömer Lütfi Kültür Derneği Müdürü Müzekki Ahmet, iş adamları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, çok sayıda vatandaşlar yer aldılar.

Etkinliğin sunuculuğunu yapan Selahattin Karabaşev, gazeteci, araştırmacı ve yazar Dr. İsmail Cambazov'un yaşam öyküsünü anlatan ve yazdığı kitapları tanıtan bir slayt gösterisi sundu.

Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Sami Ali Toraman, konuşmasını edebiyata ve eğitime yönelik yaptı. Eğridere'nin ilk göz ağrısı olduğuna vurgu yapan Toraman, “Biz bir bütünüz, bu bütünlüğü hep birlikte sağlamak zorundayız. Toprağı verimsiz olan yerler vardır ürün vermeyen, halbuki bu yanlıştır, o verimsiz topraklarda işte böyle çok verimli insanlar çıkıyor” dedi.

Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat, Dr. İsmail Cambazov'u tebrik ederek, belediyenin onur nişanını takdim etti. Başkan Murat, ”Değerli katılımcılar, bugün 5 Aralık 2014 yılı Ardino'da güzel bir etkinliğe şahit oluyoruz. Ardino'nun güzel etkinliklerinden bir tanesi daha gerçekleşti. Tüm bu etkinliklerde emeği geçen, sunumu hazırlayan, kültürel varlıkları koruma kurulu üyeleri cani gönülden kutluyorum. Tabii ki, başta hocamız Dr. İsmail Cambazov'u kutluyorum. Kendisine Allah'tan uzun ömür, sağlık, sıhhat ve gelecek çalışmalarında da başarılar diliyorum” diye konuştu. Bu vesileyle Belediye Başkanlığı adına onur nişanı takdim eden Resmi Murat, Dr. İsmail Cambazov'a “Bu nişanı ziyadesiyle hak ediyorsunuz” dedi.

Bu etkinliğe vesile olan gazeteci, araştırmacı ve yazar Dr. İsmail Cambazov duygularına hakim olamadı. Cambazov, konuşmasında “Eğridere'nin doğru insanları, Osmanlı Sadrazamı Bayram Paşa'nın torunları, Türk edebiyatının Maksim Gorki’si olarak kabul edilen Sabahattin Ali'nin hemşerileri. Bu akşam sizin aranızda bulunmaktan büyük mutluluk duyuyorum, hepinize teşekkür ederim. Bana bu mutluluğu bahşeden başta Selahattin Karabaşev olmak üzere, tüm teşkilatçılara teşekkürlerimi ifade etmek isterim. Var olsunlar, Sağ olsunlar” diye konuştu.

Bu etkinliğin gerçekleşmesine vesile olan ve Beşiğim ve Eşim adlı son çıkan kitabının sponsorluğunu üstlenen İstanbul'dan işadamı ve yeğeni Bilal Tuğrul'a, kitabın dağıtımında büyük emeği geçen avukat İsmail Tuğrul'a teşekkürlerini sundu.

Cambazov, Ardino kasabasına vermiş oldukları katkılardan dolayı başta Belediye Başkanı Resmi Murat ve Selahattin Karabaşev’e ayrıca teşekkür etti. En son çıkan Eşiğim ve Beşiğim kitabından kısaca bahseden Cambazov, “Kitabı okuyun ki, eski Eğridere’yi, babalarınızın, dedelerinizin hayatını görün ve içinde bulunduğunuz hayatın kıymetini bilin” dedi.

Etkinliğin sonunda Dr. İsmail Cambazov, katılımcılara imzalı kitaplarını hediye etti.


Dr. İsmail Cambazov kimdir?

Dr. İsmail Cambazov, 10 Haziran 1928 tarihinde Ardino’nun Brezen (Hallaçdere) köyünde doğdu. İlkokulu köyünde, rüştiyeyi ise Kırcaali’de bitirdi. Şumnu Medresetü’n Nüvvâb mezunudur. Nüvvâb’tan sonra 1953’de Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. “Yeni Işık” gazetesinde çalışırken dışarıdan öğrenimini sürdürerek Sofya Üniversitesi’nin Gazetecilik Fakültesi’nden diploma ve Toplumsal Bilimler ve Sosyal İdare Akademisi’nden „ Felsefe Bilimleri Doktoru” unvanını kazandı. Tüm hayatı gazetecilikle geçen Dr. Cambazov, İslam Enstitüsü’nde ders verdi, rektörlüğünü yaptı. Hâli hazırda Sofya’da yaşayan Dr. Cambazov hatıralarını yazmakla meşguldür. Şimdiye kadar „Medresetü’n-Nüvvâb”, „Sofya “İslâm Enstitüsü”, “Osman Kılıç Mahkemesi’nin Perde Arkası” başlıklı kitapları, „Bulgaristan’da Gazetecilik Yazgım” adlı hatıratı ve en son “Bulgaristan Türk Basını Tarihinde Yeni Işık-Nova Svetlina Gazetesi” (Belgeler, Bilgiler, Anılar), “Balkanlarda Türkler ve Müslüman Azınlık” ve bu yıl en son “Beşiğim ve Eşiğim” adlı kitabı yayınlandı.

Kaynak: Sebahat NECİB


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS