Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Boyacı adlı komedi oyunu Momçilgrad’da sahnelenecek

Boyacı adlı komedi oyunu Momçilgrad’da sahnelenecek

08 Aralık 2014

Boyacı adlı komedi oyunu ücretsiz olarak 11 Aralık 2014 tarihinde Perşembe günü saat 18.00’da Momçilgrad (Mestanlı) kasabasında Nov Jivot Halk Toplum Merkezi’nde tiyatro severlerin beğenisine sunulacak. Tiyatro ve Müzik Merkezi’nin çatısı altındaki Kadriye Latifova Müzikal Tiyatrosu tarafından sahnelenen oyun ünlü Türk oyun yazarı Tuncer Cücenoğlu’na ait. Oyun, Türkiye Kültür Bakanlığı Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün desteğiyle Kırcaali’de sahneye konuldu. Oyunun yönetmeni İstanbul Devlet Tiyatrosu’ndan konuk rejisör Burak Karaman’dır. Boyacı oyunu çatışma komedi oyunudur. Türkçe oynanan oyunun daha geniş kitleye ulaşabilmesi için Bulgarca altyazısı vardır.

Oyunun Kırcaali’de sahnelenmesi fikri Mayıs ayında doğuyor. Ağustos’un sonunda Tiyatro ve Müzik Merkezi Müdürü Dimo Dimov, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün yönetimiyle görüşüyor ve oyunun Türkçe olarak sahnelenmesine dair anlaşma yapılıyor. İstanbul Devlet Tiyatrosu’ndan görevlendirilen rejisör Burak Karaman ve sahne dekor ve kostüm tasarımcısı Behlüldane Tor yaklaşık iki ay Kırcaali’de Kadriye Latifova Müzikal Tiyatrosu oyuncuları ile oyunun provalarını yaptı. Tuncer Cücenoğlu’nun tüm oyunlarından Boyacı en çok Türkiye’de sahneye konuldu. Ankara ve İzmir Devlet tiyatrolarından başka özel amatör tiyatrolar tarafından da sahnelendi. 2000 yılından bu yana Rostov na Donu, Moldova, Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde oynanıyor. Oyunlarını Bulgarcaya Kirkovo’nun (Kızılağaç) Çorbaciysko (Corbacılar) köyünde dünyaya gelen Prof. Dr. Hüseyin Mevsim çeviriyor. Prof. Mevsim, Stanislav Stratiev, Hristo Boyçev gibi ünlü Bulgar oyun yazarların eserlerini de Türk tiyatrosuna kazandırmıştır.

Boyacı adlı oyunu sahnelemek üzere Kadriye Latifova Müzikal Tiyatrosu ekibi il ve ülke çapında turnede bulunuyorlar. Daha sonra bu oyunla Kadriye Latifova Müzikal Tiyatrosu ekibi, Türkiye’de Konya’da düzenlenen Uluslararası Bin Nefes Bir Ses Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali’ne katılacaklar. Ayrıca ekip Bursa’da ikinci kez yapılacak Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali’nde ve Bulgaristan’dan göçmenlerin çoğunlukta mesken ettiği ilçe tiyatrolarında da bu oyunu sahneleyecek.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS