Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
20 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali Belediyesinin 2015 Yılı Bütçe Tasarısı Kamu Tartışması Düzenlendi

Kırcaali Belediyesinin 2015 Yılı Bütçe Tasarısı Kamu Tartışması Düzenlendi

08 Aralık 2014

Dün akşam biznesinkubatör salonunda Kırcaali Belediyesinin 2015 yılı bütçe tasarısının kamu tartışması gerçekleştirildi.

Yıllık mali plan hakkında bilgi almak üzere toplantıda belediye idaresi uzmanları, belediye meclisi üyeleri ve vatandaşlar yer aldı. Tartışmada daha Belediye Meclisi Başkanı Raif Mustafa, Belediye Başkanı Hasan Azis, Belediye Başkanı Yardımcısı İvan Velev, Hüseyin Ahmet, Muharrem Muharrem ve Elisaveta Kehayova da yer aldı.

Kırcaali Belediyesinin 2015 yılı bütçe tasarısını Mali Müşavir Valentin İvanov tanıttı. 2015 yılı bütçe tasarısı 36 700 000 leva değerindedir. 36 913 000 leva değerinde olan 2014 yılı bütçesine kıyasla 2015 yılı bütçesi 200 000 leva daha azdır. Valentin İvanov: “Bu bütçe tasarısının başlıca amacı maddi dengeyi sağlamak ve AB projelerine başvuru olanaklarını artırmaktır” diye açıkladı.

Belirttiklerine göre, önümüzdeki yıl alınan 4 kredinin ve 2014 yılında değerlendirilen bu paralar “Flag” fonu tarafından geri ödenecektir. Bu kredilerden biri uzun vadelidir ve enerji tasarrufu projelerine yöneliktir. Bu kredinin vadesi 2019 yılına kadardır. Geriye kalan üç kredi ise 2015 yılında kapatılması bekleniliyor.

2015 yılında yerel vergi ve ücretlerde artış olmayacaktır.
Bütçe tasarısı tanıtımından sonra soru ve tekliflere yer verildi.
Belediye Meclisi BSP grubu üyelerinin başkanı Milan Milanov, ciddi bir rakam olan belediye borcunun azaltılması konusunda neler yapılacağını sordu. Kendileri, bu borcun artmasından korktuğunu, çünkü 2015 yılında seçimlerin gerçekleşeceği, dolayısıyla yöneticiler planlanan harçlardan daha fazla harcayacaklarından şüphe ettiklerini dile getirdi.

Belediye idaresi mali müşaviri Sayın İvanov ise yanıt olarak, 2015 yılında geçmiş yıllarda belediyeye yapılan borçların kapatılmasına önem verileceğini belirtti.

Belediye Başkanı Hasan Azis konuşmasında 2015 yılı bütçe tasarısını sosyal, ekonomik büyüme ve Avrupa fonlarından maddi destek sağlanabileceği bir proje olarak değerlendirdi.
Sayın Hasan Azis daha: “Bu bütçenin seçimlerin yapılacağı bir yılda gerçekleştirilecek olmasına ve herkesin onu seçim öncesi bütçe olarak adlandıracağına rağmen, ben bu bütçenin Kırcaali Belediyesinin durumunu koruma ve önümüzdeki yıllarda maddi durumu iyileştirmeye yönelik adımın atıldığı bir bütçe olmasını istiyorum. Bu bütçe sosyal statüsü en düşük vatandaşlarımıza yöneliktir. Bu sosyal bir bütçedir.

Bütçe temelinde vatandaşlarımıza ek vergi ağırlığını yüklememe, tam aksine maddi durumlarını düzeltme fikri yatmaktadır. Bu bütçe belli bir ekonomik büyümeyi de ön görmelidir. Sosyal statüsü en düşük vatandaşlarımıza ek sorumluluklar yüklemediği gibi, iş ortamına da yüklenmemekte.

Bu bütçe, Avrupa fonlarından ek maddi destek sağlamanın bütçesidir. Buradan elde edilecek gelirler neredeyse belediye bütçesinin toplamı kadarıdır” diye açıkladı.
Kendileri, Kırcaali Belediyesine özel ve tüzel kişiler tarafından 5 milyon leva borç yapıldığını dile getirdi. Bununla ilgili Belediye Başkanı Yardımcısı İvan Velev’e borçlulara yönelik başarılı ve kısıtlayıcı bir politika yürütmeleri için çağrıda bulundu.

Belediye Başkanı, kamu tartışmasında yer alan diğer yardımcılarına da çağrıda bulundu. Belediye bütçesine gelirlerin artması için Hüseyin Ahmet’in belediye mülklerine yönelik politikaların daha aktif ve agresif olması gerektiğini söyledi. Sayın Azis: “Örneğin bir mülkü satışa çıkardığımızda belediyenin mülksüz kalacağını düşünürüz. Diğer yandan her satış yatırım imkanlarını da beraberinde getirmekte. Asıl mesele, bir satış beraberinde Kırcaali belediyesi için yeni yatırımları beraberinde getirim getirmemesindedir” diye açıkladı.

Belediye Başkanı, yardımcısı Muharem Muharem’e: “belediyenin ek borçlanmasını önlemek için daha iyi, konsolide ve doğru politika ve belediyenin ek borçlanma anlamına gelmez daha iyi sermaye tahmini gereklidir, çünkü 2015 yılında vatandaşlarımız altyapının iyileştirilmesini bekliyor” diye yöneldi.

Hasan Azis: “2015 yılı bütçesinin sosyal bir bütçe haline gelmesi için meslektaşımız Elisaveta Kehayova’ya da güveniyoruz. Belediyenin sorumlusu olduğu tüm spor kulüplerinin ve faaliyetleri, sosyal etkinlikler beklentilerine karşılık vermeliyiz” dedi.

Sonuç olarak ise şunları paylaştı: “Belediye bütçesi ağırlığını Avrupa fonlarına yönlendirmek için dış finansman araçlarının ve AB fonlarının kullanımı ile tedarikçi ve daha başarılı borçları kapatma açısından net ve kısıtlayıcı politika gereklidir.”

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS