Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
HÖH partisi, Sağlık Bakanı Petır Moskov’un istifasını istedi

HÖH partisi, Sağlık Bakanı Petır Moskov’un istifasını istedi

09 Aralık 2014

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Milletvekili Tuncer Kırcaliev, Meclis kürsüsünden Sağlık Bakanı’na dönerek, “HÖH partisi sizin istifa etmenizi istiyor” dedi. Buna sebep olarak Bakan’ın hekimlerin saldırılara uğradıkları her bir Roman Mahallesi’ne polis eskortu olmadan ambulans yollanmayacağı açıklaması olduğu belirtildi. Bulgar Helsinki Komitesi tarafından Moskov, Hitler ile karşılaştırıldı.

Tunser Kırcaliev, “Sayın Bakan, Bulgar demokrasisinin altı kuralını, Anayasa, Sağlık Kanunu, Ayrımcılıktan Koruma Kanunu, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ihlal ettiniz” diye seslendi.

Acil tıp uzmanlarının yeni çalışma kuralları kamuoyunda çeşitli yorumlara sebep oldu.

Kırcaliev, “Sadece birkaç gün içinde iki anti-demokratik davranışa tanık olduk. HÖH partisine göre bu davranışlar ayıptır, çünkü demokratik partilerin temsilcileri tarafından yapıldı” diye yorumda bulundu. Kırcaliev’in ifadelerine göre, Sağlık Bakan’ı 7 Aralık’ta yeni iki hekimin saldırıya uğradıklarını belirterek, kim hayvan gibi yaşamayı seçtiyse böyle yaşama hakkına da sahip olduğunu ve bir emirnameyle bunun sorumluluğunu bölgesel acil tıp merkezlerinden kaldıracağını söyledi.

Kırcaliev, “Daha reaktif bir karaktere sahip olan demokrat biri, `Kendinizi ne zannediyorsunuz, Sayın Bakan?!` diye çığlık atmak isteyecektir. Sizin güçsüz olduğunuz için değil, sizin akıl almaz ve akılsızlık derecesinde güçlü olduğunuz için bunu yapmak isteyecek” dedi.

Milletvekili, “Demokratik bir prosedür var ve ceza etnik ve dini mensubiyete bağlı bir şey değildir” diye dikkat çekti. Bakan’ın “benim hekimlerim” şeklinde ifadeler kullandığı hekimlerin büyük bölümünün bu karardan dolayı gurur değil, utanç duyacaklarını söyledi.

Kırcaliev, medeni bir siyasi gücün, demokratik iktidarın temsilcisi birinin düzgün konuşması gerektiğinin altını çizdi.

Milletvekili, “Hekime saldıran holigan olan o kişinin kim olduğu biliniyor. Onun mahkemede yargılanması gerekir, fakat onun anası, babası, arkadaşlarının bu olayla hiçbir ilgisi yoktur” diye izah etti.

Tuncer Kırcaliev, “Bizler samimi derin duygularla saldırılan hekimin acısını paylaşıyoruz. Üstelik ben de bundan 20 yıl önce sağlık sistemi dahilinde çalıştım ve insan onurunu kırmanın ne olduğunu biliyorum. Fakat acil yardım merkezlerindeki sorunları bu şekilde çözemeyiz” diye konuştu.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS