Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
19 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali’nin yeni Kamu Denetçisi Rasim Musa

Kırcaali’nin yeni Kamu Denetçisi Rasim Musa

16 Aralık 2014

Kırcaali Meclisi’nde yapılan oylama ile 29 olumlu oyla Rasim Musa Kırcaali’nin yeni Kamu Denetçisi (Ombudsman) seçildi. Dün yapılan oturumda kamu Denetçisi seçimine ilişkin madde gündeme ek olarak getirildi.

Hatırlatmak gerekirse, Kamu Denetçisi seçimine ilişkin final aşamasına üç aday kaldı. Konuyla ilgili kurulan geçici komisyondan Rasim Musa 67 puan aldı. 51’er puanla Peyço Paşov ile Mümün Ramadan İkinci yere dizildiler. Daha sonra Paşov özel sebepler belirterek, adaylıktan vazgeçti. Kamu Denetçisi 4 yıllık süre için seçiliyor. Kamu Denetçisi, bir belediye memurunun aldığı ortalama brüt ücretten yüzde 150 oranında ve ayrıca staj ve mesleki deneyim için de ek ücret alacak.

Kırcaali Kamu Denetçiliği Kurumu için ikinci yeni Kamu Denetçisi, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) ve Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) meclis üyelerin oylarıyla seçildi. Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar’ından (GERB) 9 Meclis Üyesi çekimser oy kullandılar. GERB adına açıklamada bulunan Meclis Üyesi Ognyan İvanov, “Kamu Denetçisi görevine aday şahıslara karşı değiliz, fakat çekimser kalacağız” dedi. GERB Meclis üyelerinin ifadelerine göre şu anda Ombudsmanlık Kurumu ilçede gerekli olmayan bir birim. İvanov, bu kurumun belediye bütçesine yılda 50-70 000 levaya mal olduğuna dikkat çekti. BSP Grubu, Rasim Musa’yı bu görev için destekledi. BSP İl Başkanı Georgi Küçükov, bu kurumun özellikle sivil bir toplumda var olması gerektiğini düşündüğünü paylaştı.

Rasim Musa kürsüden seçimden önce, “Vatandaşların sorunlarının çözümü için Belediye İdaresi ile doğrudan ilişkiler ve kurumlarla diyalog içerisinde olmak için çabalayacağım” dedi. Bu göreve diğer aday Mümün Ramadan, Yerel Meclisin olağan oturumuna davet edilmesine rağmen katılmadı.
Seçimden sonra yeni Kırcaali Kamu Denetçisi yemin etti. 2008-2014 döneminde Kırcaali’nin ilk Kamu Denetçisi Hakif Emin de Yerel Meclis üyelerine hitaben konuşma yaptı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS