Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
19 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaalili gazeteciler, Bursa’daki Killilerin sorunlarını dinledi

Kırcaalili gazeteciler, Bursa’daki Killilerin sorunlarını dinledi

18 Aralık 2014

Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis’in başkanlığında gazetecilerden oluşan bir heyet, 12 Aralık’ta Millet Mahallesi’nde Killiler Kültür, Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’ni ziyaret etti. Bursa Yıldırım İlçesi’ne bağlı Millet Mahallesi’nin nüfusunun yüzde 99’u Bulgaristan göçmenidir. Elif Cafe’de dernek üyeleri olan Kirkovo’nun (Kızılağaç) Benkovski (Killi) köyünden göçmenlerle görüşüldü, sorunları dinlendi. Heyeti, Killiler Derneği Başkanı Mümün Kaşmer ve Millet Mahallesi Muhtarı Mehmet Mutlu karşıladı. Kafe’yi dolduran Killileri selamlayan Belediye Başkanı Hasan Azis, Bulgar gazetecileri ile birlikte göçmenlerin sorunlarını dinlemek üzere derneği ziyaret ettiklerini belirtti.

Belediye Başkanı, Bulgar ve Türk ayrımcılığını yaratanın basının değil, bazı ırkçı ve milliyetçi siyasetçiler olduğunun altını çizdi. Azis, Kırcaali İlçesi’nde ve bölgede gerçekleştirilen büyük projeler ve var olan sorunlara değindi. Belediye Başkanı, “Geçmişte hepimiz zor günler yaşadık, fakat önemli olan mesafelere rağmen birbirimize yardım etmeye çalışıyoruz. Buraya gazetecilerle birlikte geldik, çünkü ne yaparsak yapalım, basına yansımazsa geniş kitlenin haberdar olmasına imkan yok. Eğer aranızda sorunların çözümünde sıkıntılar yaşayanlar varsa, lütfen onları bizimle paylaşın. Bunu yapmazsanız, onları bilmediğimiz için yardımcı da olamayız. Sizlerin Kırcaali’de Pasaport Şubesi’nde kimlik çıkartma ve yenileme sırasında yaşadığınız sıkıntıları biliyoruz. Bu şubeye yardım etmek üzere aylarca, hatta yıllarca belediye memurları gönderdik. Bu kişilere bunun için maaş ödeyemedik. Şubeye gerekli teknik araç ve gereçler de temin ettik. Fakat bu 2-3 yıl önceydi. Çünkü İçişleri Bakanlığı Kanunu, bizim memurlarımızın sitemde, Pasaport Şubesi’nde daha fazla çalışmalarına izin vermiyor” diye belirtti. Sözü ilk alan Benkovski köyünden Ali Şen, Bulgarlaştırma süreci esnasında uğradığı zulümleri anlattı. Polisler tarafından taciz edildiği sırada mengene ile sıkılan ellerinin on parmağının da kırıldığını paylaştı. Adını Bulgar adı ile değiştirmek istemediği için karda yalınayak durması için zorlandığı ve her gün muhtarlığa imzaya gittiği açıklandı. Aynı kaderi babası ve kardeşi de yaşamışlar.

1989 yılında Türkiye’ye sınır dışı edilen Türklerin birincileri olduğu belli oldu. Buna rağmen Ali Şen, Bulgaristan’ı özlüyor, yoksul insanlar olmasına üzülüyor. Benkovski köyünde kalan kardeşinin zar zor geçimini sağladığını paylaşttı. Ali Şen’in Bursa’ya geldiğinde sıfırdan başlayıp Millet Mahallesi Muhtarlığında görevli olarak çalışmasına rağmen ailesine iyi bir yaşam standartı sağlamayı başardığı anlaşıldı. Başka bir göçmen Ragıp Çetin de duygusal bir konuşma yaptı. Türk devletine zamanında ülkeye onun gibilerini kabul edip yeni bir hayat başlamalarına imkan verdiği için teşekkür etti.

Öğretmen olduğunu belirten Çetin, 1989 yılında Türkiye’ye geldikleri zaman tüm Benkovski bölgesinden sadece üç kişinin yüksek eğitimli olduklarını, şimdi ise her ailede en az bir yüksek eğitimli olduğuna dikkat çekti. Öğretmen, “Bize burada çalışıp çocuklarımızı okutmamız için imkan sağladılar. Göçmenlerimizin yüzde 90’ı kendi evine veya dairesine ve otomobillere sahip” dedi. Son 3-4 yılda Bulgaristan’da milliyetçiliğin baş göstermesine endişeleniyor. Sadece siyasetçilerin ayrım yaptıklarından emin. Ragıp Çetin, “Bulgaristan, Bulgar, Türk, Ermeni, Roman, herkesin ülkesidir. Çocuklarımız etnik mensubiyeti fark etmeden hep beraber oynarlardı. Şimdi de öyle olmalı. Bizler her defa Bulgaristan’a gittiğimizde orada para harcıyoruz. Doğup büyüdüğümüz yerlere yaşamaya geri dönsek bile bundan kimse rahatsızlık duymamalıdır. Bizler sadece vatana yardımcı olacağız” dedi.

Belediye Başkanı, duygusal konuşmasından dolayı öğretmeni tebrik ederek, Bulgaristan hakkında güzel sözlerinden dolayı onun için Büyük İnsan ifadesini kullandı. Azis, “Büyük insan olduğu bundan belli oluyor. Çünkü büyük insan ne yaşarsa yaşasın vatanı için kötü konuşmuyor” dedi.

Heyette yer alan gazeteciler kendilerini tanıttıktan sonra onlar adına Killileri selamlayan Kırcaali Belediye Radyosu ve ulusal yayın yapan Darik Radyo’nun Kırcaali muhabiri Pavel Tençev, basına yansıtmak üzere sorunlarını dinlemeye hazır olduklarını ifade etti. Kırcaali basın mensuplarına ziyaretten dolayı teşekkür eden Killiler, “Bulgar ve Türk ayrımını artık bırakalım. Bizler iyi komşuluk ilişkileri olmasını istiyoruz” dediler. Bunun üzerine Tençev, “Sizlerin ne tür izlenimleriniz olduğunu bilemem, fakat Bulgaristan’da Türk ve Bulgar ayrımı yok. Ben bundan eminim. Biraz önce burada konuştuğumuz dört kişi de Bulgaristan’da Bulgarlar arasından da dostları olduğunu, onlarla görüştüklerini paylaştılar. Böyle bir ayrım yapma teşebbüsü varsa, siyasetçilerin öfkesini kazanma tehlikesi ile şunu söyleyebilirim ki, bunu yapan siyasetçilerdir. Ben bu kanaatteyim. Ben Kırcaali’de Türkler arasında yaşıyorum. Biraz klişe olacak ama bizler bayramlarımızı hep birlikte kutluyoruz, birbirimize misafirliğe gidiyoruz. Bunlar hep sizin de yaptığınız şeyler. Bunun için beni yalancılıkla suçlamamanızı umuyorum. Tekrar ediyorum, Bulgaristan’da Bulgar ve Türk ayrımı yok. Belediye Başkanımızın da dediği gibi, bunun olmasına asla izin vermemeliyiz. Hiçbir siyasi gücün bizleri bir birlerimize karşı tahrik etmesine izin vermemeliyiz, tüm gücümüzle bunu engellemeliyiz” diye kaydetti. Türkiye ile ilgili izlenimi sorusuna şöyle cevap verdi: “İlk önce ben Türkiye’ye ilk defa geldiğimi belirtmek isterim. Yolların durumu çok dikkatimi çekti.

Bulgaristan’da yollara bakış birkaç misli çok daha iyi burada yollar. Bulgaristan’da otobanların tamamlanması yönünde her ne kadar çaba gösterilse de hala bu konuda yapılacak çok iş var. Tek sözle Türkiye’de yollar çok iyi durumda. Başka çok etkilendiğim bir şey de bugün ziyaret ettiğimiz Osmangazi Belediyesi’nin 114 dönüm üzerinde kurduğu Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi. Burada evsiz köpek, kedi ve atlar barındırılıyor. Değil Bulgaristan’da, Balkanlar’da bile böyle bir barınak yok” dedi.

Aynı zamanda Killiler Derneği Başkanı olan gurur kaynağımız ünlü Kırcaalili futbolcu Mümün Kaşmer ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Efsane futbolcu, başta Belediye Başkanı Hasan Azis olmak üzere tüm heyete ilgiden dolayı teşekkür ederek, her zaman derneğe beklediklerini ifade etti.

Killiler, Kırcaali Haber muhabirine Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğün organizasyonu ile hac ziyaretine katılan çifte vatandaş olan bayanların Bulgaristan kimliklerinde resimlerde başörtüsüz oldukları için Suudi Arabistan’da havaalanına vardıklarında polislerle sorun yaşadıklarını açıkladılar.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS