Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Kırcaalili gazetecilere projelerini anlattı

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Kırcaalili gazetecilere projelerini anlattı

18 Aralık 2014

Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis’in başkanlığında kardeş Bursa Osmangazi Belediyesi’ni ziyaret eden Kırcaalili gazeteciler, 13 Aralık’ta Sümbüllü Bahçe Konağı'nda verilen akşam yemeğinde Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ile görüştü.

Heyeti selamlayan Mustafa Dündar, Osmangazi İlçesi’nin eskiden Bursa Büyükşehir İlçesi olduğunu ve dolayısıyla tarihi eserlerin bu ilçenin sınırları dahilinde bulunduğunu belirtti.
Sayın Dündar, “Bundan dolayı bizler tarihi eserlerin yenileme çalışmasında çok işlerimiz var ve bu tür çalışmaları ilk önce 2004 yılında Osmangazi Belediyesi başlattı. Türkiye Tarihi Kentler Birliği, Osmangazi Belediyesi’ne bu çalışmalarından dolayı 5 tane ödül verdi. Bununla birlikte bizlerin birçok yatırımlarımız var. Sizler onları gezip gördünüz. Şimdi bizim yeni hedefimiz kentsel dönüşüm projesi. Bu projenin son aşamasındayız ve her an Bakanlıktan onaylama bekliyoruz.

Örnek bölge içerisinde 42 hektarlık bir alanda dönüşüm yapacağız. Bizler bu yerleri elde etmek için 72 milyon TL ödedik. Aynı oranda Çevre Bakanlığı da bir katkı yaparak projeyi yürüteceğiz. Kentsel dönüşümü, tarihi şehir olduğu için tarihi bölge ile birlikte daha sonra yapılaşmış, fakat günümüz şartlarına göre eskimiş olan bölgelere hedefliyoruz. Diğer taraftan yine bu tarihi eserlerle ilgili çalışmalarımız sürüyor. Diğer taraftan Bursa nüfusunun yarıdan fazlası Balkan göçmeni. Benim eşim Kırcaali ili Cebel İlçesine bağlı Paprat (Bektaşlar) köyünden buraya göç etmiştir. Kendim Gümülcine’liyim.

Babam hala orada yaşıyor. Burada Makedonya, Kosova, Bosna’dan da göçmenler var. Onun için Balkanlarla bizlerin çok sıkı diyalogu var” diye kaydetti. Osmangazi Belediye Başkanı, “Bu güzel ortam, barış ortamı olduğu sürece çeşitli sebeplerle birbirimize yaptığımız ziyaretler daha anlamlı oluyor. İnsan haklarının, demokrasinin en yoğun konuşulduğu dünyamızda ne yazık ki, birçok bölgede savaşların etkin olduğunu görüyoruz. İnsanların doğuştan gelen yaşam haklarının bile hiçe sayılarak katledildiğini görüyoruz. Şu anda Orta Doğu böyle bir süreci yaşıyor ve bundan Türkiye çok fazla etkilendi, 1,5 milyon Suriyeli buraya geldi. Belki yüzyıl önce Balkanlarda yaşandı bu tür süreçler. Çok şükür şimdi Balkanlarda böyle bir şey yok. Bu sefer dünya güçleri Orta Doğu’yu seçmişler. Biz o yüzden bu güzel ortamın güzelliklerini yaşayalım. Bu diyalogu sürdürdüğümüz oranda ekonomik ilişkiler gelişir. Bu ilişkilerin sayesinde insanların sıcak bir yuvası varsa, karnı doyuyorsa bir sıkıntı olmaz. En kötü günümüz böyle olsun. Tekrar hoş geldiniz” dedi.

Yemekten sonra gazetecilerin sorusu üzerine Belediyenin büyük projelerine değindi. 13 milyon TL maliyetinde altı otopark üstü Pazar olan Çarşamba Pazar Park projesini, inşaatı devam eden 15 milyonluk 36 derslikli Murad Hüdavendigar Lisesi projesi, Panorama Bursa 1326 Müzesi projesini belirtti.

Sayın Dündar, “Bizler seçime girerken Bursa’nın plaka numarası 16 ve 16 Vizyon Proje diye girdik. Bunların içerisinde Kentsel Dönüşüm, kültür merkezleri, tarihi eserlerin ayağa kaldırılması, Türkiye’de ikinci, Bursa’da ilk Kapalı Atletizm Salonu gibi projelerimiz de var” dedi. Osmangazi Belediyesi’nin 2015 Bütçesi 390 milyon TL olduğunu bildirdi.

Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, şahsı ve basın mensupları adına “Osmangazi-Kırcaali Kardeş Belediyeler Yerel Basın Buluşması” projesi kapsamında gerçekleştirilen bu ziyaretten dolayı Bursa Osmangazi Belediye Başkanı’na teşekkür etti.

Üç gündür kardeş Belediye’nin birçok projeleri ile tanışıldığını ve gelecekte ortaklaşa gerçekleştirilecek projeler üzerinde konuşulduğunu belirtti. Onların arasında Avrupa’da bile eşine az rastlanılacak güzellikteki Osmangazi Belediyesi’nin 114 dönüm üzerinde kurduğu Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi’nin tüm heyeti çok etkilediğinin altını çizdi. Sayın Azis, “Kırcaali’de de böyle bir proje gerçekleştirmeyi isteriz. Sizlerin desteğiyle önce evsiz hayvanlar barınağının fikir projesini hazırlayarak, ardından daha küçük ölçüdeki sizinkisine benzer bu projeyi Kırcaali’de de gerçekleştirmek isteriz. Sizlerin kültürel projeleri hakkında da bilgi edindik.

Bizlerin de Avrupa Birliği destekli Kırcaali’de birçok kültürel projeler gerçekleştirdiğimizi söylemek istiyorum” diye belirtti.
Bu konuda ülkede örnek belediyeyiz. Örnek olarak Perperikon Arkeolojik Kompleksi’nin yenileme projesini gösterdi. Spora ilişkin projeleri, “Su Aynası” adlı Arda nehri ıslah projesini belirtti. Osmangazi Belediyesi’ni örnek alarak Kırcaali’de Su Kayak Projesi’nin hayata geçirilmesinin mümkün olabileceğini ifade etti. “Osmangazi-Kırcaali Kardeş Belediyeler Yerel Basın Buluşması” projesinin devam etmesi dileğinde bulundu.

Gecenin sonunda Belediye Başkanı Hasan Azis, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ve Başkan Yardımcısı İsmail Selimoğlu’na hediyeler verdi.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS