Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırklareli'nde Kilise, Bulgaristan'da Osmanlı Eseri Restore Edilecek

Kırklareli'nde Kilise, Bulgaristan'da Osmanlı Eseri Restore Edilecek

20 Aralık 2014

Kırklareli Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nce hazırlanan "İki Komşu Ülkenin Ortak Değerlerinin Korunması" projesi kapsamında Kırklareli'nde bir kilise, Bulgaristan'da ise Osmanlı eseri restore edilerek, turizme kazandırılacak.

Kırklareli Kültür ve Turizm Müdür Vekili Fikret Macit, Bulgaristan'ın Burgaz Valiliği ve Belediyesi ile yürüttükleri proje çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Proje ile Osmanlı'nın Balkanlar'da bıraktığı bir yapıyı turizme kazandıracaklarını belirten Macit, bu tür projeleri önemsediklerini ifade etti.

Projenin bir milyon 200 bin lira bütçeyle yürütüleceğini dile getiren Macit, Kırklareli'nde Bulgaristan yetkililerin arzu ettiği bir kiliseyi restore ettirerek, turizme kazandıracaklarını kaydetti.

Bu çerçevede Burgaz'da da atıl durumda olan bir Osmanlı yapısının restore edileceğine işaret eden Macit, "Komşu iki ülkenin kültürel bağlarının ve dostluklarının artması amacıyla hazırlanan proje kapsamında Türkiye'de kilise, Bulgaristan'da bir Osmanlı eseri restore edilecek. Çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdürüyoruz. Projeyi hazırlarken çok heyecanlandık. Şuanda proje çalışmaları için iki ülkenin yetkilileri fikir alışverişinde bulunuyor. Proje tamamlandığında Türkiye ve Bulgaristan'daki iki yapıyı turizme kazandıracağız" diye konuştu.

Macit, restore edilen tarihi yapıları turizme açarak, her iki ülkenin de ekonomisine katkı sağlanacağını düşündüklerini vurguladı.

Restore edilen yapıların kültürel veya sanatsal amaçlı olarak da kullanılabileceğini aktaran Macit, yapılarda yöresel ürünlerin de sergileneceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Anadolu Ajansı


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS