Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
BASIN BİLDİRİSİ

BASIN BİLDİRİSİ

24 Aralık 2014

Bulgaristan’da ’da Todor Jivkov başkanlığındaki baskıcı komünist rejim tarafından 25.12.1984 tarihinde başlatılan ve Mart 1985’e kadar devam eden ülke genelindeki “soya dönüş” adi verilen ”Türklere zorla ad değiştirme ile dini vecibelerini, örf ve adetlerini yerine getirme yasaklamaları” şeklinde uygulanan asimilasyon politikaları, etnik ve kültürel kirim uygulamalarını 30.yildönümünde bir daha şiddetle kınıyoruz.

Bulgaristan’da belirtilen dönemde Türklere uygulanan Asimilasyon Politikaları, Birleşmiş Milletler, ABD, AB ve diğer Uluslararası Forumlarda tespit ve kabul edilerek KINANMIŞ yine 2012 yılında Bulgaristan Cumhuriyeti Parlamentosu tarafından geçmişte “Bulgaristan Türk ve Müslümanlarına” yapılan asimilasyon uygulamalarının yanlış olduğu bir “BİLDİRİ” ile ilan ve kabul edilmiştir.

Tüm bu yaşananların çerçevesinde Bulgaristan tarafından iyi niyetle başlatılan girişimlerin devamı beklenirken, Avrupa Birliği ülkesi olan Bulgaristan’da ”Asimilasyon yapılmadı” şeklinde imza kampanyaları ile etnik düşmanlık körüklenmekte, Türk ve Müslümanlara karşı saldırıları her geçen gün artmakta olduğu gözlemlenmektedir.

Bazı Irkçı gruplar ve çevreleri tarafından Camiler kundaklanmakta, Müslüman Cemaate karşı zaman zaman fiziki saldırılar gerçekleştirilmekte, Cemaat Vakıflarının mal varlıkları iade edilmemekte, Anadilde Eğitime yönelik kısıtlamalar halen devam etmektedir.

Tüm bu yaşananlar ve uygulamalar bizlere orada yaşayan Türk ve Müslüman kardeşlerimizin bütün kanun ve antlaşmalara rağmen yeterince güvencede olmadıklarını göstermekte ve bizleri derinden endişelendirmektedir.

30.yildönümünde, Bulgaristan’da Türk ve Müslümanlara yapılanları unutmadığımızı ve unutturmayacağımızı bir daha saygı ile kamuoyuna duyuruyoruz.


Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu
Yönetim Kurulu

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS