Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.1982 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
09 Mayıs 2021
HABERLER » Bulgaristan
HÖH Kırcaali İl Teşkilatı’nın 25.yılı kutlanacak

HÖH Kırcaali İl Teşkilatı’nın 25.yılı kutlanacak

05 Ocak 2015

8 Ocak 2014 tarihinde Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali İl Teşkilatının kuruluşunun 25.yıldönümü kutlanacak.

HÖH İl Teşkilatı Ahmet Doğan'ın Kırcaali'ye gelmesinden sonra kuruluyor. 5 Ocak 1990 yılında Kırcaali merkezinde binlerce kişinin katıldığı mitingde Kasim Dal, Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin Varna'da önceki gün kurulduğunu ilan ederek, Bulgaristan Türkleri ve Müslümanların temel isteklerini içeren deklarasyonu okuyor ve partinin taslak tüzüğünü tanıtıyor. Aynı günün akşamı “Vızrojdentsi” semtinde Aydın Beytullah Kadir'in apartman dairesinde partinin il teşkilatı kurulması kararı alınıyor. 8 Ocak 1990 tarihinde, o zaman Bahri Ömer'in yaşadığı, Ömer Lütfi sokağındaki 35 nolu evde 33 kişinin katılımıyla kuruluş toplantısı düzenleniyor ve ilk HÖH İl Başkanı Mümün Ramadan seçiliyor. İl Yönetim Kurulu üyeleri ise Mümün Emin, Bahri Ömer, Yaşar Şaban ve Fikret Yaşar.
Bahri Ömer, Sofya Kristal Parkı meydanında düzenlenen ilk demokratik mitinglere katılıyor ve sonraları Ahmet Doğan ile birlikte memleket çapında partinin yerel örgütlerini kuruyorlar.

HÖH İl Başkanı, teşkilatın kuruluşuyla ilgili şunları paylaştı: “Siyasi gözlemciler Bulgarlar ile Türkler arasında çatışma çıkmasını bekliyorlardı. Yeni kurulan HÖH sayesinde böyle bir şey olmadı. 29.12.1989 tarihinde Bulgaristan Komünist Partisi'nin (BKP) Merkez Komitesi oturumunda Bulgaristan Türklerinin isimlerini iadesine kararından sonra Kırcaali’de her gün gösteriler ve mitingler düzenleniyordu. 31 Aralık’ta o zamanki BKP Komitesi (bugün Belediye binası )önünde büyük bir miting yapıldı. Önde Bulgar kardeşler, arada polis kordonu ve arkada da biz Türkler bulunuyorduk. Andrey Lukanov gelmişti. 5 Ocak 1990 tarihine kadar her gün Kırcaali’de mitingler yapılıyordu”.

4 Ocak 1990 tarihinde Varna'da Ahmet Doğan, hapis arkadaşları ile birlikte Hak ve Özgürlükler Hareketi’ni kuruyorlar. Kurucu toplantıya Kırcaali bölgesinden Gabren köyünden İsmet Kahraman ve 27 Aralık’ta protesto sırasında eli yaralanan Gruevo köyünden Hüsniye Recep katılıyorlar. Toplantıdan sonra Ahmet Doğan ve kuruculardan İsmet Kahraman, Hüsniye Recep, Kasim Dal hemen Kırcaali'ye hareket ediyorlar.

HÖH İl Başkanı devamında şunları belirtti: “Kırcaali’de yapılan mitingleri biz düzenledik. Protesto kararımızın sebeplerini açıklıyorduk. Irkçılık ve milliyetçiliğe karşı çıktık. Birilerinin çatışma çıkmasından çıkarları olabilirdi. Karşı taraf da bunu teşvik edebilirdi. Mitingleri bizler 15 arkadaş organize ediyorduk. Konuşma yapmak isteyen herkesle konuşuyorduk. Onları ülkenin geleceğini düşünürsek, rövanşizmle hiçbir yere varılmayacağı konusunda ikna ediyorduk. Milliyetçi sloganlarla bir şeyi başaramayacağımızı söylüyorduk. 5 Ocakta Osvobojdenie meydanında yapılan en büyük mitingde Doğan’ın yolculuk yaptığı trenin Perperek Garı’nda durdurulduğu bildirildi. Milliyetçiler onların Kırcaali’ye ulaşmasına izin vermiyorlardı. Onları alıp getirmek üzere yaklaşık 30 araç gönderdik. Onların şehre yaya geldiklerini öğrendik. Mitingi organize ederken Ahmet Doğan, Kasim Dal, İsmet Kahraman ve Hüsniye Recep’in geldiklerini gördük. Onları selamladım, Doğan beni hatırladı. Mitingde konuşma yapmak için sözü Kasim Dal’a verdik. Kasim Dal, HÖH’nin Varna’da önceki gün kurulduğunu ilan ederek, Bulgaristan Türkleri ve Müslümanların temel isteklerini içeren deklarasyonu ve partinin taslak tüzüğünü tanıttı. Aynı akşam “Vızrojdentsi” semtinde Aydın Beytula Kadir’in 35 nolu apartmandaki dairesinde sabah saat 4.00’e kadar süren toplantıdan sonra HÖH partisinin il teşkilatını kurmaya karar verdik. Konuklarımızı ekspres treni ile uğurladık. 6 ve 7 Ocak tarihlerinde ili gezdik. 8 Ocak’ta Ömer Lütfi 35 nolu adreste bulunan Entçets yolunda bacanağımın evinde 33 kişi bir araya gelerek, HÖH İl Teşkilatını kurduk. Benim başkan olmam teklif edildi. Gençtim, deneyimim yoktu, Başkan Yardımcısı olmayı kabul ettim. Benden daha olgun biri Mümün Ramadan partinin İl Başkanı oldu”.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS