Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.1982 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Mayıs 2021
HABERLER » Kırcaali
KADERİN CİLVESİ

KADERİN CİLVESİ

06 Ocak 2015

Ardino (Eğridere) belediyesi Kültürel Varlıkları Koruma Kurulu’nun girişimiyle geçenlerde Belediye Müzesinde, Sofya’ da oturan gazeteci, araştırmacı yazar Dr. İsmail Cambazov’un kitaplarıyla buluşma etkinliği düzenlendi. Katılımcılar arasında, ön sırada oturan, ufacık tefecik, pamuk sakallı, nur yüzlü, erkek güzeli bir dede de vardı. Yaşı seksene merdiven dayamış bu muhterem zatın, buluşmanın akışı esnasında çehresinin ara ara heyecanlı, ara ara hüzünlü olduğu seziliyordu. Gözlerinin buğulanıp, sulandığı bile fark ediliyordu. Etrafında olanlar onun bu durumunu anlamakta güçlendikleri, birbirilerine manalı bakışlarından anlaşılıyordu. Söz yazarın “Beşiğim ve Eşiğim“ kitabına gelince bu beyaz sakallı dedenin heyecanının, hüznünün daha da arttığı belirginleşti. Burasının yabancısı olduğu, tutumundan, durumundan anlaşılan bu sevimli kişi kimdi?

Bu sevimli adam, yazarın “Beşiğim ve Eşiğim“ kitabının sekizinci bölümünün beşinci başlığında söz konusu olan Kör Hafız’un oğlu Mehmet Mollaoğlu’ dur. Bu etkinliği duyunca oğlu Osman’ın koluna girmiş, atlamış arabasına Bursa’dan yola çıkıp, tutmuş eğri büğrü yolları. Kırcaali – Ardino arası yolculunda Halaçdere’ye sapmış, babasından sık sık dinlediği samanlığı orada oturanların yardımıyla bulmuş. Yıkılmaya yüz tutmuş, taş yapı etrafında dönüp dolaşmış, oradan “ Ver elini Ardino“, demiş. Öyle ama Kör Hafız da kim oluyor? sorusu doğuyor belleklerde. Bu kişinin künyesi şöyle: Adı Hafız MUSTAFA ŞABANOV MUSTAFOV. 09.03.1909 y. Kuzey Bulgaristan’ın Şumnu ili, Veliki Preslav’nın (Eski İstanbul) Strelest (Yüller) köyü doğumlu. Şumnu Medret’ün Nuvvab’ın Tali ve Ali kısımları mezunu.

Bulgaristan’da Ailesinin geçimini dini hizmet yolunda verdiği vaazlardan, cömert Müslümanların aralarında topladıkları sadakalardan temin etmiş. Ailesiyle 1949 yılın tam yılbaşı gecesi Türkiye’ ye göç etmiş. Balıkesir’e yerleşmiş ve orada vaiz olarak vazifeye alınmış. Sonra İstanbul’a atanmış ve vaizlik görevini yürütmüş. 1975 yılı Hakkın rahmetine kavuşmuş ve Gaziosmanpaşa mezarlığına defnedilmiş. Geçim derdi Kör Hafız’ı 1940 yılı Kırcaali’ ye atar ve cami de vaaz etmeye başlar. O yıllarda yazarın ağabeyi SAİT TUĞRUL Müftülükte Şer’iye katibidir. İkisi eski dostturlar. Kör Hafız derin dini bilgisi, gür sesiyle camiye gelenlerin sayısını artırır. Köylerden insanlar onun nasıhatlarını dinlemek için kasabaya akın eder. Gittikçe cami dolup taşar. Hoca vaazlarında aralıksız “Aklı başında olan herkes Müslüman olur. Müslüman olmayanın aklında noksanlık vardır “, diyormuş. Bu durum polisin dikkatini çekmiş ve Kör Hafız’ı araştırmaya koyulmuş. Bunu sezen, yazarın ağabeyi Sait Tuğrul, Hafız’ı alıp dağ patikalarından, yapılan üç saatlik yolculuktan sonra, bir gece Halaçdere’ ye getirir. Orada onu, yazarın babası İsmail Çavuş’un samanlığının bir köşesine gizleyip, onun, Hafız’a göz kulak olmasını tembihler. Bir hafta sonra Sait Tuğrul gelip Kör Hafız’ı alır, gecelikle onu kuş uçmaz, insan geçmez yollarca Kırcaali – Haskovo arasında bulunan Perperek tren istasyonuna ulaştırır. Oradan da trene bindirip uğurlar. Böylece izini kaybettirir. Ünlü hoca sağ sağlam memleketi Deliorman’a döner.

Ön sıralarında oturan, bu nur yüzlü adam Kör Hafız’ın oğlu, Dil Tarih Fakültesi mezunu, birçok sorumlu devlet işlerinde çalışıp, dini hizmetlerde bulunmuş, üniversite hocalığından emekliye ayrılmış, halen Bursa’da oturan, Mehmet Mollaoğlu ‘dur.

Cambazov, en son çıkan “Eşiğim ve Beşiğim“ kitabından katılımcılara kısaca bahsederken “Kitabı okuyun ki, eski Eğridere’yi, babalarınızın, dedelerinizin hayatını görün ve içinde bulunduğunuz hayatın kıymetini bilin” dedi. Bu sözler duygularına zor hakim olan Kör Hafız’ın oğlu ak sakallı Mehmet beyi daha duygulandırdı. Pamuk sakalı üzerinden aşağı, sabahları çayırlardaki otların, çiçeklerin, üzerinde beliren, çiğ taneleri misali, gözyaşı damlacıklarının süzüldüğü sezildi.

Etkinlikten sonra kıymetli misafir buruk duygularla eşliğinde, alın kaderin cilvesi şaşkınlığı, merasimin getirdiği memnuniyet dolu hislerle, buradan vatanına döndü.

Av. Mustafa BAYRAMALİ

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS