Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.1982 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
17 Mayıs 2021
HABERLER » Bulgaristan
AP Milletvekili Necmi Ali: “Kamu özel sektör ortaklığıyla bölgede ekonomi canlandırılabilir”

AP Milletvekili Necmi Ali: “Kamu özel sektör ortaklığıyla bölgede ekonomi canlandırılabilir”

07 Ocak 2015

Stambolovo’da düzenlenen seminerde Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Avrupa Parlamentosu Milletvekili Necmi Ali, “Bulgaristan’ın gelişmiş toplumsal altyapıya ihtiyacı var, Avrupa Birliğinde bu tür projelerin gerçekleştirilmesine yönelik enstrüman ise kamu özel sektör ortaklığı. Haskovo ve Kırcaali illerindeki ilçelerde ekonominin canlandırılması yolu budur” dedi. Yerel yönetim ve iş adamları Avrupa Parlamentosu Avrupa Liberaller ve Demokratlar İttifakı (ALDE) Grubu’nun desteğiyle organize edilen "Yerel Düzeyde Sorunları Çözmek İçin Kamu Özel Sektör Ortaklığı’nın Yerelliği” konulu eğitime katıldılar.

Necmi Ali, “Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ‘in programı, kamu özel sektör ortaklığına dayanıyor. Juncker tarafından önerilen yatırım güvence fonuna 21 milyar avro tutarında ilk kaynaklar Avrupa Birliği Bütçesi’nden 16 Milyar ve Avrupa Yatırım Bankasından 5 milyar olmak üzere temin edilecek. Bu kaynaklar AB ve Avrupa Komisyonunun finans kurumlarına garantisidir. Gelecek 3 yıl içinde Avrupa Yatırım Fonuna yaklaşık 315 milyar avro toplanması bekleniyor. Bu fonla Avrupa’da ekonomi büyüme ve istihdamın hızlandırılması hedeflenecek. Fonun daha 2015 yılının ortasında faaliyete geçmesi öngörülüyor. Bunun 15 misli daha fazla kamu ve özel yatırımları seferber etmesi bekleniyor. Tüm AB üyesi ülkelerden aday olunacak büyük ekonomik ve sosyal potansiyele sahip projeler bu fon tarafından finanse edilecek. Üç yıllık süresi olan bu fonun 2018 yılından sonra da çalışmaya devam etmesi imkanı mevcut” diye kaydetti.

Bulgaristan iki temel yönde aday olacak. Bunlar binalarda ısı yalıtımı yapılması ve su sektörünün finanse edilmesi. Seminere katılanlar projelerde aday olunmasında uygulanan karmaşık prosedürlerin sorun olduğunu ortaya attılar.

Necmi Ali, “ALDE Grubu’nda kaynakların alımına ilişkin prosedürlerin kolaylaştırılması hedefini belirledik. Bu meseleyi Avrupa Parlamentosu’nda, komisyonlarında, komiserleri önünde de masaya yatırdık” diye belirtti.

Seminere konuşmacı olarak katılan Rumen Genov, “Kamu özel sektör ortaklığının avantajları arasında özel kuruluş ortağının, tasarlama, inşaat, finanse edilmesi, yapının bakımı ve/veya kullanımı ve ayrıca da hedefleri tanımlayan, nitelik ve nicelik gerekliliklerini belirleyen ve icrayı denetleyen kamu organının faaliyetinde olmak üzere projenin tüm gerçekleştirme aşamalarında yer almasıdır” diyerek dikkat çekti.

Stambolovo Belediye Başkanı Macit Mandacı, “Stambolovo İlçesinde kamu özel sektör ortaklığı ilkelerince iki proje gerçekleştirildi. Bu projelerin olumlu yanlarını da, olumsuz yanlarını da açıkladık. Girişimlerimizin önceliklerimizden biri olan ilçede hizmetlerin kalitesinin arttırılması sonucunda olduğunu kaydederek, ortaklar arasında risklerin adilce paylaşımı mantığını da izlediğimizi belirtmemiz gerekir. Kamu özel sektör ortaklığı ilçelerin gelişimi için bir fırsattır. Deneyip hata yapmadan başarılı olamazsın” diye paylaştı.

Konuşmacılar ve katılımcılar Kamu özel sektör ortaklığı hakkında kanun ihtiyacının yanı sıra Bulgaristan’daki çoğu belediyelerin mali sıkıntıları üzerine de konuştular. Ancak belediyelerin yüzde 10’unun fazla mali kaynaklara sahip olduğu belirtildi. Diğer belediyelerin çalıştığı ve “belediye başkanlarının bakanlıklar ve devlet kurumlarına projelerinin finanse edilmesi için yalvarmak için gide gele ayakkabılarının eskidiği” ifade edildi. Küçük belediyelerin büyük şehirlere borç vermesi gibi komik durumların da olduğu paylaşıldı. Bu şekilde Burgaz Belediyesi’ne 40 milyon levalık kredinin verildiği açıklandı. Altın elde edilmesi sayesinde mali sıkıntılar yaşanmadığı için küçük olan Çelopeç Belediyesinin bunu yapmaya gücü olduğu belirtildi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS