Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.1982 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Mayıs 2021
HABERLER » Kırcaali
Turizm Bakanı Nikolina Angelkova:“Ortak bir turistik ürün yaratılması gerekiyor”

Turizm Bakanı Nikolina Angelkova:“Ortak bir turistik ürün yaratılması gerekiyor”

09 Ocak 2015

Aslen Kırcaalili olan Turizm Bakanı Nikolina Angelkova bugün Kırcaali’yi ziyaret etti. Bakan, Kırcaali Valiliği’nde yerel yönetim ve turizm alanında iş yapan kuruluşlarla görüştükten sonra, Kırcaali Valisi İliya İliev, Yardımcısı Selviye Ahmet ve Milletvekili Tsveta Karayançeva ile birlikte Bölge Tarih Müzesi’ni ziyaret etti.

Burada Bakanı karşılayan müze müdürü Daniela Kocamanova müzenin bazı bölümlerini gezdirdi. Daha sonra Turizm Bakanı basın mensuplarına kısa brifing verdi.

Yaptığı açıklamada turizmcilerin görüşmede arz ettikleri sorunların çözümü için elinden geleni yapacağını kaydetti. Bu bağlamda turizm alanında uzmanlar yetiştirilmesi üzere turizm meslek liselerinde ve düz liselerdeki turizm okuyan sınıflarda ikili eğitim sistemi uygulanacağını belirtti.

Angelkova, ortak bir turistik ürün yaratılması ve reklamının yapılması için yerel yönetimle iş dünyasının birlikte çalışmaları çağrısında bulundu.

Angelkova, “Tüm uluslararası turizm fuarlarında tanıtılmak üzere ortak bir turistik ürün yaratılması gerekiyor. Avrupa Birliği fonlarından kaynak sağlanması üzere aday olunması için bu yapıların mülkiyetine ilişkin sorunlar da ortadan kaldırılmalıdır. AB’nin turizm için ayırdığı bütçe 1 milyar avro ve ülkemizin bu kaynaklardan maksimum ölçüde yararlanması gerekiyor. Perperikon Arkeolojik Kompleksi geçen yıl 100 bin turist tarafından ziyaret edilmiştir, fakat çok daha fazla turist bu yeri görmeye gelebilir. Turizmciler ve yerel yönetimin ortak çabalarıyla bölgede turistleri daha fazla tutmayı başaracak kombine turistik ürün yaratması mümkündür. Bizim temel amacımız yapıların tanıtımını yapmak” diye kaydetti.

19-23 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilecek Ulusal Turizm Konseyi toplantısında Ulusal Reklam Programı’nın ele alınacağını aktaran Angelkova, Kırcaali’de turizmcilerin yaptığı tekliflerin de görüşüleceğine dikkat çekti.

Altyapının turizm şirketlerinin belini büken en büyük sorunlardan biri olduğu için çözümün yeni Turizm Altyapı ve Atraksiyonlar Fonu kurulduğunu açıkladı.

Bu fondan kaynak temin edilmesi üzere Avrupa Birliği programları kapsamında belediye ve turizm alanında faaliyet gösteren firmalar da aday olabilir.

Bakan, belediye ve turizmcilerin daha fazla kişinin celbedilmesi için çalışmalarını tavsiye etti. Angelkova, Makas Sınır Kapısı’ndan Kırcaali’ye kadar yol boyunda bölgedeki turistik yapılara ilişkin hiçbir reklam tabelası olmadığına dikkat çekerek, “Kırcaali, tarihi ve kültürel zenginliklere sahip bir bölge ve onların hızlı bir şekilde tüm uluslararası fuarlarda tanıtılması gereklidir. Bazı güzergahlar yurt dışında düzenlenen turizm fuarlarında tanıtılacak” dedi.

Örneğin bu ay Türkiye’de düzenlenen büyük bir turizm fuarına katılacağını ifade etti. Kırcaali bölgesindeki turistik yapılara 2015 yılı reklam kampanyasında ve ayrıca turizm stratejisinde de odaklanılacağının altını çizdi. Angelkova, Türkiye ve Yunanistan’ın turizm bakanları ile ortak bir Balkan turistik ürünün tanıtımına ilişkin girişime hazırlandıklarını açıkladı. Kültür Bakanı Vecdi Raşidov ile ortaklaşa olarak, bu ürünün bu ay Türkiye’de bir turizm fuarında tanıtılacağını ve bu konuda bir sözleşme imzalanması beklendiğini ifade etti.

Sorular üzerine Angelkova, “Ülkemizin şarap turizmi ile bağdaştırılması hoşuma gitmiyor ve her bir durumda ülkenin imajın değiştirilmesi gerekir” dedi. Turizm Bakanlığı’nın Türk turistlere yönelik vize rejiminin kolaylaştırılması için çalışmalar yaptığının altını çizdi.

Bundan olumlu sonuçlar alındığını kaydeden Angelkova, bu kışın tatil yerlerinde Türkiye’den gelen turistleri sayısında artış olduğunu belirtti.

Bakan, ülkenin turizm açısından bölgelere ayrılması konseptinin branş üzerinde olumlu etki yapacağını düşünüyor. Konseptin Bakanlar Kurulu’nda görüşülmesi üzere sunulacağını belirten Angelkova, turizm yönünde her bir bölgenin potansiyelinin daha fazla turist celbedilmesi amacıyla dış ülkelerde maksimum ölçüde reklamının yapılmasının öngörüldüğünü aktardı. Bunun için turizme ilişkin her bir girişimin teşvik edileceğini ifade etti.

Kırcaali’nin Rodoplar bölgesinin bir parçası olarak hedefli tanıtılacağının altını çizen Bakan, bölgenin ülkede temel tarihi ve kültürel güzergahlardan biri olduğunu vurguladı.

Angelkova, bölgede turistlerin ilgi gösterdiği tüm yerleri gezip görmek için ikinci bir ziyareti olacağını ifade etti.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS