Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.1982 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Mayıs 2021
HABERLER » Kırcaali
Dünyaca ünlü kişiler, Kırcaali’nin turistik yerlerini popularize edecek

Dünyaca ünlü kişiler, Kırcaali’nin turistik yerlerini popularize edecek

09 Ocak 2015

Turizm Bakanı Nikolina Angelkova bugün Kırcaali’yi ziyaret ederek, turizmci, belediye temsilcileri ve toplumun ileri gelenleri ile görüştü. Valilikte düzenlenen görüşmede Vali İliya İliev ve yardımcıları Selviye Ahmet ve Rumen Mladenov, GERB Milletvekili Tsveta Karayançeva ve Kırcaali Perperikon Turizm Birliği Başkanı Fahri İdriz da hazır bulundu. Kırcaali ili ilçe belediyeleri arasından sadece Kırcaali Belediyesini temsilen Belediye Başkan Yardımcısı Elisaveta Kehayova görüşmeye katıldı.

Bakanın yaptığı açıklamasından Kırcaali bölgesindeki turistik yerlerin turistlerin celbedilmesi amacıyla dünyaca ünlü kişiler tarafından tanıtılacağı açıklandı. Bu ünlüler, dünya basınının gündeminde yer alabilmek için yabancıların Doğu Rodopları ve ülkeye yaptıkları gezilere katılacak. Turizm Bakanlığı’nın böyle bir strateji planladığı belirtildi. Angelkova’nın ifadelerine göre kendisinin doğup büyüdüğü Kırcaali’nin dünyada popüler olmasının yollarından biri budur.

Angelkova, Turizm Bakanlığı’nın oluşturulması yıllarca turizmcilerin ısrarı üzere olduğunu belirtti. Bakan, “Şu anda içtüzük, sürdürülebilir gelişime ilişkin strateji ve 2015 Turizm Gelişim Programı hazırlanıyor. Temel amacımız turistik ürünümüzün yurt dışında popularize edilmesidir. Turistik güzergahları tanıtacağız. Onların biri Kırcaali ilini kapsayacak. Ocak ayının sonuna kadar özellikler göz önünde bulundurularak, ülke 9 turistik bölgeye ayrılacak. Kırcaali, Smolyan (Paşmaklı) merkezli Rodoplar Bölgesi’ne dahil edilecek. Sadece deniz, dağ, spa merkezlerinin değil, tarihi ve kültürel mirasın da popularize edilmesini düşünüyoruz” diye vurguladı.

Kırcaalili Bakan, Turizm Altyapı ve Atraksiyonlar Fonu oluşturulmasını planlıyor. Angelkova, “Altyapı bizim için çok önemli. Altyapı, iş dünyası ile ortaklık içerisinde geliştirilebilir. Bu konuda birden fazla turistik yapının mevcut olduğu yerleşim yerlerine öncelik tanınacak” dedi.

Şu anda bakanlık, web sitesine yüklemek üzere belediyelerden altyapı, tarihi ve kültürel miras ve festivallere ilişkin bilgi topluyor. Buna göre kaynaklar yönlendirilecek. Ayrıca Turizm Bakanlığı’nın sitesinde belediye ve turizmcilerin turizmin gelişimine ilişkin projelerin finanse edilmesi için aday olabilecekleri tüm operasyonel programlar hakkında bilgi de yer alacak. Farklı programlar kapsamında 2020 yılına kadar sürecek program dönemi için 1 milyar avroluk kaynak sağlanacak.

Belediye Başkan Yardımcısı Elisaveta Kehayova, tarihi ve kültürel anıt statüsünün belirlenmemesi büyük bir sorun teşkil ettiğini paylaştı. Pek çok yapının ormanların bir parçası olarak nitelendirildiğini ve bu yüzden belediyenin projelerle aday olamadığını ortaya attı. Bakan Angelkova, imkan olan durumlarda arkeolojik anıtların Belediyelerin idaresi altına geçmesi için Kültür Bakanlığı’na sorunu arz edeceğine dair söz verdi.

Angelkova, “Turizmciler ve belediyeler tarafından arz edilen sorunların çözümü Turizm Gelişim Stratejisi’nde öngörülecek. Avrupa Komisyonu bu stratejiyi bizden istiyor. Stratejinin uygulanmasından sorumlu şahıslar ve süresi belirgin olmalıdır. Ancak bu şekilde kaynaklardan yararlanabileceğiz” diye vurguladı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS