Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.1982 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
09 Mayıs 2021
HABERLER » Kırcaali
Türkçe Yayınların Aktarıldığı Radyo Vericilerinin Kapatılması

Türkçe Yayınların Aktarıldığı Radyo Vericilerinin Kapatılması

10 Ocak 2015

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği (Bal-Türk) Genel Başkanı Bayram Çolakoğlu, Bulgaristan'da Türkçe yayınların aktarıldığı radyo vericilerinin kapatılmasına ilişkin, "Avrupa Birliği üyesi Bulgaristan'da yaşanan bu hadiselerin ne AB müktesebatıyla ne de insan hakları normlarıyla uyuşur yanı yok. Bunlar aslında bir nevi 'etnik hazımsızlığın' sonuçlarıdır" dedi.

Çolakoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni yılın ilk günlerinde Bulgaristan'da cami kundaklama girişimi yaşandığını anımsattı.

Bu hadisenin ardından Bulgar Devlet Radyosunun (BNR) günlük üç saat Türkçe yayınının, Yukarı Cuma, Varna, Burgaz, Filibe, Eski Zağra ve Şumnu'daki radyo istasyonlarının, Vidin dışında kapatıldığını belirten Çolakoğlu, "Vidin, Bulgaristan'ın kuzeybatısında yer alan bir vilayettir. Buradan yapılan yayınlar özellikle Bulgaristan'ın güneyi ve diğer uzak bölgelere ulaşmıyor. Tabii ki bu yayınları dinleyen ve Türklerin yoğun yaşadığı Kırcaali bölgesinden çok sayıda şikayet alıyoruz" diye konuştu.

Çolakoğlu, şöyle devam etti:
"Yıllardır Bulgaristan'da yaşanan camilere yönelik saldırılar, Müslüman Türk azınlığın, anayasal hükümlere rağmen, fiiliyatta ayrımcılığa tabi tutulması, Türkçe ana dilinin kullanımı ve eğitimi konusundaki engeller, vakıf taşınmazlarının Müslümanlara iadesi konusundaki olumsuzluklar, Türkçe siyasi propaganda yasağı, devlet televizyonunda 10 dakikalık Türkçe haberlerin kaldırılma teşebbüsleri ve son olarak devlet radyosu BNR'de günde üç saat süren Türkçe programların belli bölgelerde dinlenememesi, birbirinden bağımsız sorunlar değildir. Avrupa Birliği üyesi Bulgaristan'da yaşanan bu hadiselerin ne AB müktesebatıyla ne de insan hakları normlarıyla uyuşur yanı yok. Bunlar aslında bir nevi 'etnik hazımsızlığın' sonuçlarıdır."

"Türkiye'nin siyasi desteği de büyük önem taşımaktadır"

Sorunun, toplumun belli kesimindeki "etnik hazımsızlığın" ortadan kaldırılmasıyla çözülebileceğine inandıklarını aktaran Çolakoğlu, bunun için de topluma yön vermede etkili medya, sivil toplum kuruluşları ve siyaset kurumuna önemli sorumluluklar düştüğünü vurguladı.

Bulgaristan'daki Türklerin haklarının uluslararası ve ikili antlaşmalara dayandığına dikkati çeken Çolakoğlu, şunları kaydetti:
"Bulgaristan'da yaşayan Müslüman Türk azınlığın hakları, Bulgaristan Anayasası'nın yanı sıra, 135 yıl öncesinden bu yana, Türkiye'nin içinde bulunduğu ikili, uluslararası ve ülkemizin içinde yer almadığı uluslararası antlaşmalara dayanıyor. Dolayısıyla Türklerin Bulgaristan'da eşit vatandaş olarak yaşama mücadelesinde, Türkiye'nin siyasi desteği de büyük önem taşımaktadır."

Kaynak: Anadolu Ajansı


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS