Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.1982 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Mayıs 2021
HABERLER » Kırcaali
“İstanbul Efendisi “oyunu Kırcaalili tiyatro severlerle buluştu

“İstanbul Efendisi “oyunu Kırcaalili tiyatro severlerle buluştu

11 Ocak 2015

Dün akşam İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı (İBB) Şehir Tiyatroları, Kırcaali Devlet Tiyatrosu salonunda konuk olarak Musahipzade Celal'in "İstanbul Efendisi" adlı oyunu sergiledi. Sofya Büyükelçisi Sayın Süleyman Gökçe’nin desteğiyle gerçekleşen oyun Kırcaalililer tarafından büyük ilgi gördü. Kırcaali ilindeki tüm belediyelerin eşgüdümüyle bölgeden 600’den fazla soydaş oyunu büyük bir ilgi ve beğeniyle izledi.

İzleyiciler arasında HÖH Kırcaali Milletvekilleri Erdinç Hayrullah, Şabanali Ahmet, Mustafa Ahmet, T.C. Sofya Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Şenol Genç, T.C. Filibe Başkonsolosu Alper Aktaş ve tüm konsolosluk çalışanları, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, Momçilgrad Belediye Başkanı Akif Akif, Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer, Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat, Çernooçene Belediye Başkanı Aydın Osman, Krumovgrad Belediye Başkanı Sebihan Mehmet ve Kirkovo Belediye Başkanı Sali Ramadan, Kırcaali ve Haskovo Bölge Müftüleri Beyhan Mehmet ve Basri Eminefendi, bölgedeki soydaş derneklerin başkanları hazır bulundular.

Ayrıca Türkiye’den gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı (İBB) Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni ve “Karadayı” dizisinin oyuncusu Erhan Yazıcıoğlu, Şehir Tiyatroları Müdürü Şevket Demirkaya, Musahipzade Celal’in yazdığı “İstanbul Efendisi” oyunun yönetmeni Engin Alkan, dramaturg Sinem Özlek, dekor tasarımı Barış Dinçel, kostüm tasarımı Duygu Türkekul, ışık tasarımı Murat İşçi, koreografi Senem Oluz, müzik direktörü Hüseyin Tuncel’e ait.

Oyunda yer alan oyuncular Tankut Yıldız, Volkan Ayhan, Emre Şen, Emrah Özertem, Cihan Kurtaran, Murat Üzen, Berna Adıgüzel, Derya Çetinel, Özge Midilli, Ciğdem Gürel,Melisa Demirhan, Kayahan Erdem, Murat Güreç, Hamit Erentürk, Utku Akıncı, Zafer Kırşan, Hüseyin Tuncel, Edip Tepeli, Tuğrul Arsever, Serkan Bacak, Zeynep Ceren Gedikali, Selin Türkmen, Gözde İpek Köse ve Senem Oluz.

“İstanbul Efendisi” iki perdelik bir oyundur. Kendisine damat adayı beğenen, cinlere perilere bel bağlamış zamanın İstanbul Efendisi olan Savleti Efendinin, kızı dışarı çıktığı zamanlarda gördüğü bir başkasına sevdalanmıştır. Adını bile bilmediği bu gence mendilini atan küçük hanım, mendilden anlam çıkaramayan gencin yardım istediği Çengi Afet ile tanışır.

Saraylara, zengin efendilere kız veren Çengi Afet İstanbul Efendisine bir oyun oynamaya karar verir. Böylece efendi, babasının isteği üzerine yıldızları, burçları öğrenmeye çalışan aklı kıt, saf oğul İrfan'ın kardeşi küçük hanımın burcunu yanlış bağladığı için kızan cinler küçük hanımı önce kaçırıp sonra çarptığına inandırılır ve tesadüf bu ya kızın halinin tek çözümü kızının sevdiği delikanlı olur ama bu arada olan olaylar, ayrıntılar da izleyiciyi gülmekten kırıp geçirirken, birbirinden keyifli müziklerle eğlendirip coşturur.

Musahipzade Celâl, İstanbul Efendisi ile Osmanlı'nın Lale Devri'nden sonraki gündelik yaşantısını ve sosyal ilişkilerini hicvediyor.

Oyunun sonunda dakikalarca ayakta alkışlanan oyun ekibine Filibe Başkonsolosu Alper Aktaş, HÖH Genel Başkanı Lütfi Mestan, Milletvekili Mustafa Ahmet, Kırcaali ili yedi ilçe belediye başkanı, HÖH Kırcaali İl ve İlçe teşkilatları ve Kırcaali Haber Gazetesi tarafından birer sepet çiçek sunuldu.

Oyunun yönetmeni Engin Alkan, “Bu oyun 17.yüzyıl Osmanlısını anlatan bir oyundur. Benim sahneye koymak için bu oyunu seçmekteki amacım bir çeşit hatırlama, anımsama duygusuydu. Çünkü onu seyrettiniz. Oyunda Türk, Kürt, Çerkez, Laz, muhacir, Arnavut, Yahudi, o zamanki 17.yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu’nun kültürel zenginliğini oluşturan büyük bir aile söz konusu. Bir arada yaşayabilen, ortak bir kültür oluşturabilmiş bir zamana döndük. 19.yüzyılda bu ulus devletleri tek tip vatandaş yaratma arzusu bizi bir parça bir arada yaşama duygusundan, ortak kültürlerin zenginliği duygusundan uzaklaştırıyor. 17.yüzyıldan bir oyunu bunun için seçtim. Umarım, bu oyunu burada sahnelerken bu sizin kültürel yaşantınıza, kültürel zenginliğinize bir katkıda bulunabilmişizdir. İnsan olduğumuzu hatırlayarak, kültürlerin çeşitliliğinin, zenginliğinin birer artı, birer insanca yaşama gayreti olduğunu düşünerek hepinize çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kırcaali’den önce “İstanbul Efendisi” isimli oyun, 7- 8 Ocak 2015 tarihlerinde Razgrad Şehir Tiyatrosu’nda da sahnelendi.


Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS