Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.1982 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
17 Mayıs 2021
HABERLER » Kırcaali
Bulgaristan’da Türk'çe yayının durdurulmasını kınıyoruz

Bulgaristan’da Türk'çe yayının durdurulmasını kınıyoruz

11 Ocak 2015

HATALAR HATALARLA DÜZELTİLEMEZ

Bulgaristan hükümeti şunu nasıl anlayamıyor? Geçmişte Bulgaristan’da Türklere yapılan birçok haksızlıklar hatalar oldu ve şu an 21. asırda bir AB ülkesi olan bu devlette hala yapılan hatalar hız kesmiyor. Asırlardır bizler o topraklarda vardık, varız ve var olacağız. Orada bir mozaik var ve asırlardır bir aile gibi olunmuş ve sürekli bu aile içerisinde kavga çıkması için birileri sürekli kışkırtıyor. Bir ailede kavga çıkarsa acaba kazanan taraf olur mu?

Geçmişte yapılan asimilasyon hatasında kim kazandı?

Bulgaristan ülke olarak kaybetti. Bırakın Türk asıllıların bu ülkeyi terk etmesini, bizzat Bulgarlar bile kendi memleketlerini terk etmek zorunda kaldılar ve hala da devam ediyorlar.

Bu tür yapılan hatalar Bulgaristan’ın ekonomisini, siyasetini, dünya çapında imajını, tarihe sürekli kara sayfalar bıraktığını, hala anlayamadılar mı acaba? Bulgaristan’da yaşayan Türk'ler tarımda, bağda, bahçede, inşaatlarda, siyasette her alanda çalışıyor ve en önemlisi vergilerini ödüyor.

Bulgaristan hükümeti AB fonlarından yardım talep edeceği zaman Türk'leri vatandaşım diyor ama haklarını dağıtmaya gelince onlar üçüncü sınıf vatandaşımız diyebiliyor ve alınan o AB yardımlarından %kaçı o tabakaya ulaşıyor?!

Sözde kendilerini milliyetçi vatansever veya patriyot yapan kendilerini has Bulgar olarak ilan edip camilerimizi yakmaya çalışmakla yayınlarımızı ortadan kaldırmaya çalışmakla ülkesine acaba ne katkısı oluyor, geçmişte de olduğu gibi sadece zararı dokunuyor.

"Bir ülkenin medeniyeti, o ülkede yaşayan etnik toplulukların haklarına, dinine, diline, kültürüne sahip çıkmayla ölçülür", "Hatalar, hatalar ile düzeltilemez"

Bulgaristan’da yaşayan Türklerin Türk'çe yayınını kısmak, orada tekrardan bir asimilasyon başlangıcının işaretidir. Türklerin sesini kısmak demektir.

Bu tür davranışı AB ülkesi olan Bulgaristan’a yakışmıyor ve bu durumu şiddetle kınıyoruz.

Türkçe yayınımızın tekrardan açılmasını, hatta süresinin de uzatılmasını talep ediyoruz.

Biz Türkiye’de yaşayan Türkler olarak Bulgaristan’ı seviyoruz. Birçoğumuz o topraklarda doğup büyüdük, geçmiş hükümetlerin yaptığı hatalardan dolayı, orada sevdiklerimizi bırakıp da geldik.

Orada birinci derecede akrabalarımız var. Biz oradaki yaşayanlarla et tırnağız, o nedenle onlara yapılan en ufak bir haksızlık bizleri de tedirgin etmektedir. Bizler Bulgaristan ile Türkiye arasında var olan köprüleri nasıl daha pekiştirebilir hesabını yaparken, bazıları ise yanlış hesap peşindeler.

Bu yapılan hatanın bir an evvel düzeltilmesinin ve gereğinin yapılmasını istiyoruz.

İzmir Avrasya Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Serbest

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS