Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.1982 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Mayıs 2021
HABERLER » Bulgaristan
HÖH partisi, Türkçe radyo vericilerin açılmasını ısrar ediyor

HÖH partisi, Türkçe radyo vericilerin açılmasını ısrar ediyor

15 Ocak 2015

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Milletvekili Çetin Kazak, partinin Bulgaristan Devlet Radyosu’nun 31 Aralık 2014 tarihinde Şumnu, Salmanovo, Razgrad, Kırcaali, Dulovo ve Tırgovişte’de orta dalga vericilerini kapatma kararını Parlamento Kültür ve Medya Komisyonu, Elektronik Medya Kurulu (SEM) ve Haberleşme Düzenleme Komisyonu’nun dikkatine arz edeceğini bildirdi.

Kazak, “1 Ocak 2015 tarihinden bu yana BNR’nin orta dalgadan yayın yaptığı programları sadece Vidin şehrinde verici ile yayınlanıyor. BNR’nin bu hareketinden düzenli olarak Türkçe yayınlanan programları dinleyen binlerce Bulgaristan vatandaş zarar gördü” dedi. BNR’deki Türkçe programların 1945 yılından bu yana yayınlanmaya süregeldiğini ve Bulgarlaştırma süreci haricinde başka hiçbir zaman durdurulmadığını belirtti.

Çetin Kazak, “Radyo ve Televizyon Yasası’na göre Bulgar Devlet Televizyonu (BNT) ve BNR’nin resmi Bulgar Dilinde olmakla beraber ülkedeki farklı etnik azınlıklara yönelik onların anadilinde de programlar hazırlayıp sunma görevi mevcut” diye kaydederek, bu programların gerçekte durdurulmamış olmasına rağmen ülkede farklı bölgelerin büyük bir kısmına erişilebilir olmadığını izah etti. Çetin Kazak, “Söz konusu bu bölgelerde yaşayan soydaşlarımızdan çok sayıda şikayetler geldi” dedi.

Kazak, “Bu durum bizi tepki vermeye zorluyor. Bizler, Parlamento Kültür ve Medya Komisyonu, SEM ve Haberleşme Düzenleme Komisyonu’na sorunu arz ederek, BNR Genel Müdürü Radoslav Yankulov’un açıklamasını dinleyip, Bulgaristan vatandaşların Türkçe programlarına erişiminin tekrar sağlanması yönünde gerekenin yapılması için harekete geçmeleri çağrısında bulunuyoruz” diye izah etti.

Milletvekili, HÖH olarak uzun zamandan beri Türkçe yayınların orta dalgalardan kısa ultra dalgalar üzerinden verilmesiyle birlikte Türklerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde Anadilinde olan programların kısa ultra dalgalardan verilmesine de imkan bulunmasını ısrar ettiklerini paylaştı. HÖH Milletvekili, “Şu ana kadar BNR bunu yapmadı ve bu yüzden de şu anda böyle bir duruma gelindi ki Türkçe yayınlanan programlar Kuzeybatı Bulgaristan’ın dışında ülkenin başka hiçbir yerinde yayınlanmıyor ve dinleyiciye ulaşmıyor” diye altını çizdi.

Bundan önce Kazak BNR’ye HÖH’ün devlet radyosunun Genel Müdürü Radoslav Yankulov’u 31 Aralık 2014 tarihinde Şumnu, Razgrad, Kırcaali, Dulovo ve Tırgovişte’de orta dalga vericilerini kapatma kararından dolayı Parlamento Kültür ve Medya Komisyonu tarafından dinlenmesini istediğini belirtti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS